fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Liberální institut v roce 2022

0

Jaký byl rok 2022 v Liberálním institutu? Podívejme se společně na stručný přehled.

Jen co jsme se vymanili z koronavirové pandemie, zasáhla nás další krize, tentokrát válka na Ukrajině, která samozřejmě velmi výrazně ovlivnila dění i v našem institutu.

Ale ještě před začátkem Putinovy invaze jsme stihli vydat několik publikací.

Poté, co v noci na čtvrtek 24. února napadla Putinova vojska Ukrajinu ze všech stran, sešli jsme se večer pod sv. Václavem na vyjádření podpory ukrajinskému lidu. Málokdo v tu dobu zřejmě tušil, jak udatně bude Ukrajina invazi vzdorovat.

Čtvrtek 24. února 2022 na Václavském náměstí

Hned další den jsme se s Vítem Samkem sešli v Craft Housu, kde se po několika řemeslných pivech zrodila Operace Kyseláč. A hned druhý den jsme vyrazili. Na náš transparentní účet dorazilo v průběhu roku 3 572 076 Kč, které jsme všechny využili pro pomoc Ukrajině. K tomu jsme navíc prevezli nesčetné tuny darovaného zboží, z Ukrajiny jsme dovezli desíky válečných uprchlíků a opačným směrem doktory a další dobrovolníky. Navázali jsme spolupráci s První dobrovolnickou chirurgickou nemocnicí v Lyseci.

Liberální institut má čtyři cíle: svobodu jednotlivce, vládu s omezenými pravomocemi, volný trh a mír. V jiných letech jsme o míru tolik nemluvili, letos se však stal naším leitmotivem. My však víme, že míru na Ukrajině nelze dosáhnout jinak než vítězstvím Ukrajiny. Jak věděli již staří Angličané, manus haec inimica tyrannis ense petit placidam sub libertate quietem, tedy že tato ruka, nepřítel tyranů, usiluje mečem o klidný mír ve svobodě.


Avšak nejen válkou živ byl Liberální institut v roce 2022.

V březnu jsme udělili Výroční cenu americkému ekonomovi Bryanu Caplanovi.

Den daňové svobody jsme letos oslavili 17. června, opět happeningem na Jungmannově náměstí, avšak letos také happeningem v brněnských ulicích.

V létě jsme také vydali tyto knihy:

Ke konci léta jsme uspořádali další ročník letní školy, zřejmě naposledy v Českém Šternberku. V dalších letech se přesuneme na jiné místo.

V září jsme také spolupublikovali nový žebříček ekonomické svobody (Česko na 17. místě) a nejliberálnější senátory a společně s Progressive Policy Institutem uspořádali panelovou debatu o broadbandu v EU a USA.

Úspěšně jsme vybrali peníze na vydání Teorie mravních citů, kterou vydáme v roce 2023 k 300. narozeninám Adama Smitha.

Dále jsme v roce 2022 vydali tyto publikace:

Pokračovali jsme ve vydávání podcastu, nahráli jsme také spoustu přednášek z letní školy. Nejposlouchanější epizodou byla přednáška Dominika Stroukala:


Chodili jsme do médií, např. Martin Pánek byl v debatě na ČRo Plus ohledně státních vyznamenání. A Vít Samek byl úplně všude. Všechno můžete sledovat na speciálně dedikované stránce.


Ve spolupráci s Gradou jsme za rok 2020 prodali 2446 ks knih a přes náš e-shop (od listopadu máme nový!) dalších 112, na našich akcích 118 a další desítky knih jsme rozdali zdarma. Ve spolupráci s Palmknihami jsme prodali (včetně výpůjček) 465 e-knih, přes vlastní e-shop dalších 15, naše starší knihy jsou také ke stažení zdarma.

Čeká nás dlouhá cesta a pro rok 2023 jsme si pro vás přichystali další skvělé projekty, budeme toho dělat ještě víc než loni. Tak pojďte s námi!

Budeme nadšeni za jakoukoliv finanční i nefinanční podporu. Díky za přízeň!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.