fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Liberálním počinem roku 2021 návrh na legalizaci marihuany, antiliberálním kriminalizace projevu

0
  • Liberální počin 2021: návrh na legalizaci rekreační marihuany
  • Antiliberální počin 2021: návrh na kriminalizaci tzv. nenávistných projevů
  • Bludný balvan ekonomie 2021: Alena Schillerová

Přes sto českých liberálů vyhlásilo letošní ceny za liberální a antiliberální počin. Návrh skupiny poslanců vedené Tomášem Vymazalem z České pirátské strany na legalizaci užívání a drobného pěstování marihuany vyhodnotili hlasující jako nejliberálnější počin uplynulého roku, odnáší si tak cenu Karla Havlíčka Borovského. Na druhém místě se umístil návrh zákona na legalizaci stejnopohlavních sňatků. (O vítězném návrhu více zde.)

„Rekreační užívání konopí již legalizovala Kanada, Gruzie, Malta, Mexiko, Jihoafrická republika, Uruguay, více než třetina Spojených států nebo Teritorium hlavního města Austrálie. Je nejvyšší čas, aby se mezi tyto země zařadila i Česká republika,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Pánek. Legalizaci marihuany se věnujeme dlouhodobě, např. v článku Terezy Urzové Osm důvodů, proč legalizovat všechny drogy.

V kategorii antiliberální počin roku zvítězil záměr Evropské komise kriminalizovat na unijní úrovni tzv. nenávistné projevy („hate speech“), odnáší si tak anticenu Alexandera Bacha. Na druhém místě se umístil pandemický zákaz překračování hranic okresů a na třetím zákaz spalovacích motorů. (O vítězném návrhu více zde.)

„Před dobu osvícenství nás vrací to, že chceme trestat lidi za názory, chceme mít právo nebýt urážen. Svobodu slova nemáme proto, abychom se bavili o počasí. Svobodu slova máme proto, aby lidi mohli říkat velmi kontroverzní věci. Pokud v tom nejsme konzistentní, tak neobhajujeme svobodu doopravdy,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Pánek. Taktéž svobodě slova se věnujeme dlouhodobě.

Kategorie liberální a antiliberální počin roku byly poprvé vyhlášeny v roce 2018, kdy zvítězily kontroly svateb jako antiliberální počin a návrh na zrušení zákazu prodeje o státních svátcích. V loňském roce zvítězila potravinová soběstačnost (antiliberální) a snížení daní (liberální).

Počínaje letošním rokem také Liberální institut vyhlašuje cenu poroty za Bludný balvan ekonomie za nejhorší ekonomický výrok. Letošním laureátem se stala Alena Schillerová za výrok: „Inflace vyrovnává cenové nestabilnosti, vyrovnává ekonomické nestabilnosti […] inflace vyrovnává distorze na trhu, vyrovnává výkyvy cen.“ Martin Pánek udělení bludného balvanu komentoval: „V loňském roce vyhrála Jana Maláčová, která se divila, proč někoho zajímá, kde vezme peníze na vládní programy. Letos vyhrává ministryně financí za to, že vůbec netuší, co je to inflace. Naštěstí jsou obě dámy již mimo exekutivní funkce“ Analytička Liberálního institutu Jana Galvis dodává: „ Domnívám se, že problematiku inflace by měla ministryně financí ovládat tak, jako studenti prvního ročníku ekonomie a proto jí Liberální institut opět doporučuje četbu skvělé knihy Henryho Hazlitta Ekonomie v jedné lekci (na našem webu také zdarma jako e-book).“ (Další nominace.)

Zatímco liberální a antiliberální cenu volí příznivci Liberálního institutu v tajné volbě, bludný balvan ekonomie volí analytici Liberálního institutu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.