fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Bohulibostí k vyšším ziskům

0

21. 10. 2019, Lidové noviny, str. 12, Jan Macháček: Bohulibostí k vyšším ziskům

Prohlášení Business Roundtable pouze vyjmenovává, jak se chová slušná a seriózní firma, aby mohla zisk dlouhodobě maximalizovat. Nelze zaměstnance málo odměňovat a očekávat, že budou efektivní a loajální. Nelze šidit zákazníky a čekat, že neodejdou ke konkurenci. Nelze vydírat dodavatele a čekat, že si to nechají líbit. Většina firem a jejich šéfů to chápe. Proto se zlí podnikatelé vyskytují především ve filmech, nikoli v realitě.

Ale podobně jako Humphrey Bogart coby chladný byznysmen Linus Larrabee ve filmu Sabrina z roku 1954 mluví i Conscious Capitalist Credo: „Věříme, že podnikání je dobré, protože tvoří hodnoty, je etické, protože je založené na dobrovolné směně, je vznešené, protože může pozvednout naši existenci, a je hrdinské, protože vytahuje lidi z chudoby a vytváří prosperitu. Kapitalismus svobodného podnikání je nejmocnější systém sociální spolupráce, který lidstvo vynalezlo.“

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.