fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Očkovat by se měli co nejrychleji všichni

0

18.01.2021 Lidové noviny
strana: 10 rubrika: Ekonomika
debata Jana Macháčka

Martin Pánek: Hlavně decentralizovaně

Chápu to spíše jako akademickou otázku, protože v současnosti nemáme kvůli stupidní české a evropské politice dostatečný počet vakcín, abychom narazili na tento problém… Nejrozumnější by ovšem bylo distribuovat je co nejvíce decentralizovaně (například do lékáren) a očkovat kohokoliv, kdo přijde. Čím složitější pravidla, tím více zbytečných prostojů.
Konečným cílem je naočkovat většinu populace – a toto je nejrychlejší způsob, jak toho dosáhnout. Na očkovacích místech by absolutní přednost měli mít starší zájemci, například od 60 let. Teď, kdy nám taková situace zatím nehrozí, by přednost měli mít zdravotníci a lékaři, exekutivní pracovníci a ohrožené skupiny, tedy staří a nemocní. Pokud by hrozilo, že nějaká vakcína expiruje, přejde se do režimu bez preferencí a opět se naočkuje kdokoliv. Je to zdaleka nejsrozumitelnější, nejrychlejší a nejefektivnější systém.

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.