fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Uvolnění poptávky zotaví ekonomiku

0

26.04.2021 Lidové noviny
strana: 10 rubrika: Ekonomika

Martin Pánek: Pouze inflační tlak

Ze zkušeností z obdobných dějinných událostí budou tyto nucené úspory s velkou pravděpodobností poměrně rychle utraceny stylem opilých námořníků. Bude však záležet na rychlosti uvolňování restrikcí. Asi nelze utratit všechno jen u kadeřníka a v hobby marketu. V restauracích půjde utrácení líp a na dovolených v zahraničí ještě lépe. Ale cestování je asi pořád daleko. Neovlivní to střednědobou a dlouhodobou inflaci, jež je peněžním jevem.
I kdyby byl tento krátkodobý nárůst poptávky vyšší než nárůst nabídky (jde o návrat obou na předpandemickou úroveň), a proto se krátkodobě zvýšily ceny v některých odvětvích, nastane pouze inflační tlak, který se ale nepromítne do delší inflace, pokud jej nebude centrální banka akomodovat růstem peněžní zásoby. Není důvod si myslet, že by ČNB nechtěla dodržet svůj inflační cíl, takže se toho neobávám.

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.