fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Vládních opatření se už nezbavíme

0

05.10.2020 Lidové noviny
strana: 11 rubrika: Ekonomika
debata Jana Macháčka

Martin Pánek: Striktní časové omezení

Ukončení mimořádných opatření je klíčové. Absurdních rozměrů tento problém nabývá v USA, kde nouzový stav dává prezidentovi větší pravomoci. Z přehledu národních nouzových stavů vyplývá, že v USA jich platí 35 – první od Carterovy vlády (z roku 1979!), šest od Clintonovy, jedenáct od Bushovy, deset od Obamovy a sedm od Trumpovy. Poslední nouzový stav (sankce proti Rusku) byl ukončen před pěti lety. Dočkáme se někdy ukončení nějakého dalšího?

Proto je důležité dbát, aby opatření, která dávají vládě více pravomocí, byla striktně časově omezena. Obdobně by to mělo být i u kurzarbeitu. Pokud by měl být prodloužen, vždy s explicitním souhlasem parlamentu. A stejný princip by měl platit pro všechny zákony i mezinárodní smlouvy. Jejich platnosti může být delší – u zákonů třeba čtyři roky, aby o nich hlasovala každá sněmovna, u mezinárodních smluv třeba deset let. Parlament by měl hlasovat, že chce platnost těchto závazných právních norem prodloužit.
Zajistilo by to opětovnou veřejnou debatu a demokratickou validitu norem, které se často schválily v době, kdy i elektorát byl zcela jiný. To, že se to neděje, vede k něčemu, čemu ekonomové říkají efekt západky (ratchet effect). Ta také pouští jedním směrem, ale opačným nikoli. Proto nových zákonů a povinností přibývá, staré se ruší málokdy, výdaje státu dlouhodobě spíše rostou, stejně jako centralizace.

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.