fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Listopadové ohlédnutí: Oslava českého pasu a robotů v kuchyni

0

Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.

Česko má za sebou volby do poslanecké sněmovny a nyní čeká, až Andrej Babiš pověřený Milošem Zemanem sestaví vládu, která bude žádat o důvěru. Pozornost bychom ale měli věnovat ještě jednomu plánu vlády dosluhující. Ta totiž usiluje o zřízení nového „superregulačního“ úřadu, jenž by reguloval byznys v celé řadě odvětví. Takto silný úřad údajně neexistuje v žádné jiné členské zemi EU. Superregulátoři by nahradili mj. i Energetický regulační úřad (ERÚ) či Český telekomunikační úřad (ČTÚ), ale řešili by i služby sdílené ekonomiky AirBnb nebo Uber.

A když už je řeč o Uberu, i v minulém měsíci to v Česku kolem inovativní platformy, která dráždí tradiční taxikáře, vřelo. A to dokonce tak, že taxikáři kvůli Uberu blokovali okolí letiště a protestovali před pražským magistrátem. Aleš Rod následně v rozhovoru pro Novinky chování taxikářů přirovnal k protestům licencovaným písařů proti používání knihtisku. K přečtení rozhovoru by vás mohla motivovat i skutečnost, že článek vzbudil značný rozruch u taxikářské komunity na Facebooku.

Róbert Chovanculiak ze slovenského INESS popsal počátky kapitalismu v Číně. Na konci 70. let započala reforma, s níž byl spojen návrat „Maových dětí“ do měst. Pro navrátilce z nedobrovolného venkovského exilu nebyla ve městě práce. Proto začali v ulicích nabízet služby a výrobky jako drobní živnostníci, respektive jako první podnikatelé uprostřed čínského socialismu.

Zveřejněn byl tzv. Passport Index pro rok 2017, tedy žebříček hodnotící, do kolika zemí se dostanete bez potřeby obdržení víza, pakliže máte cestovní pas určité země. Oproti loňskému roku sesadil Singapur (159 bezvízových vazeb) z čela žebříčku Německo. O bronzovou příčku se dělí Dánsko a Jižní Korea. Česko si vedlo více než obstojně. Díky 152 bezvízovým stykům se dělí o 8. příčku.

Jiří Nantl z ODS napsal pro Pravý břeh, jak by šlo v Česku zlepšit vzdělávání. Myslím, že jde o pohled liberální, střízlivý, který má navíc šanci získat podporu i v jiných částech politického spektra. Nantl vidí priority v zajištění rovnosti šancí na dobré vzdělání, v podpoře individualizace vzdělávacích přístupů, v otevření pedagogické profese novým zájemcům a ve zlepšení organizace a kompetencí ve školství.

Na Forbesu se dočtete, kde všude v Evropě se můžete najíst za virtuální měnu Bitcoin. Ten mimochodem již pokořil hranici 7000 dolarů

O zajímavém odhadu, kolik jednotlivé inovace zachránily životů, twítoval projekt Human Progress. Na webu pak uveřejnil zajímavý článek o příznivém vývoji časové náročnosti vaření. Zatímco na začátku minulého století zabralo ženám vaření čas, jenž by pokryl v podstatě celý současný plný úvazek, dnes nám vaření zřídka zabere více než hodinu. Poděkovat můžeme především novým technickým vymoženostem, jako jsou elektrické trouby, myčky či kuchyňské roboty.

A o pokroku ještě jednou. Tentokrát se z kuchyně přesuneme ke komunikaci s lidmi hovořícími jiným jazykem. Komunikaci s nimi výrazně usnadní sluchátka Google Pixel Buds. Ta mají integrovaný Google překladač a uživatelům umožňují mluvit v rodném jazyce s někým úplně cizím. Sluchátka aktérům komunikaci přeloží v reálném čase. Mezi 40 podporovanými jazyky je i čeština.

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.