fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Má stát zakázat převody přes SCP

0

Není důvod zakazovat převody cenných papírů přes přepážku SCP. Při posuzování možnosti zakázat přímé převody cenných papírů v rámci Střediska cenných papírů musím za současné situace na trhu s cennými papíry (záměrně nepoužívám termín kapitálový trh – ten je charakteristický masivními primárními emisemi , které u nás chybí) konstatovat, že v srpnu 1997 situace pro zákaz zatím nenastala a tudíž jsem proti takovému zákazu.

Vycházím přitom především ze skutečnosti, že v ČR byla použita nestandardní metoda privatizace, kdy se akcionářem stalo přes 6 milionů občanů. Zároveň bylo na veřejně obchodovatelné trhy uvedeno přes 1800 emisí. Ještě k 31.3.1997 vedlo SCP celkem přes 5,9 milionů účtů, a z toho na více než 4,5 milionech byly akcie.

Pokud by mělo dojít k zákazu „převodů“ na přepážkách SCP, pak se ptám pro koho. Pro fyzické osoby nebo jen pro právnické osoby ? Nebo zakázat převody nad určitý objem počtu akcií, nebo nad určitý objem uvedených finančních prostředků?

Podle mého názoru žádný zákaz převodů v současné době nepomůže zprůhlednění českého trhu s akciemi. Naopak mohl by vést v budoucím období k přechodu například k listinným akciím a tím pádem k podstatně horší situaci v kontrolovatelnosti pohybu akcií. Navíc se domnívám, že převody přes SCP nejsou klasickým obchodem, ale pouze vypořádáním mezi dvěma subjekty, kteří nepotřebují prostředníka, protože překrytí nabídky a poptávky nalezly bez něj. Za snahou zakázat „převody“ přes přepážku SCP se mohou skrývat problémy některých obchodníků s cennými papíry – členů BCPP, které souvisí se slábnutím intenzity procesu koncentrace vlastnictví a tudíž i ztráty možnosti uplatnit se. S velkou pravděpodobností nastane proces významného snížení počtu licencovaných obchodníků, kdy přežijí pouze ti nejsilnější. Jejich zájmem je, aby se co nejvíce převodů uskutečnilo právě prostřednictvím nich, aby mohli realizovat zisky z poplatků a zprostředkování.

Zveřejňováním realizovaných převodů včetně cen přes SCP a vyšším zpoplatněním těchto převodů odpadly další důvody zákazu převodů přes SCP.

Dovedu si teoreticky představit situaci, kdy se nebudou cenné papíry převádět přes přepážku SCP. Bude to v době, kdy se trh a akciemi stane opravdovým kapitálovým trhem na kterém se subjekty budou ucházet o volné finanční prostředky, kdy v našich podmínkách zůstane na tomto trhu 60 – 80 nejsilnějších ekonomických subjektů, které budou pravidelně vyplácet dividendy. Ale toho se možná nedočkáme, protože budeme pravděpodobně rychleji pohlceni silnějšími zahraničními kapitálovými trhy. Možná počet převodů přes přepážku SCP sníží i zlepšující se služby RM-Systému.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..