fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

MfD: Covid ekonomické svobodě nepomohl

0

22.09.2021  Mladá fronta Dnes – Martin Pánek, Fred McMahon
strana: 8  rubrika: Názory

Těsně před začátkem koronavirové pandemie dosáhla míra ekonomické svobody ve světě svého historického maxima. Nástup covidu ale tento trend úplně obrací, možná i dlouhodobě.

Dobrou zprávou je, že ekonomická svoboda dosáhla v aktuálně zveřejněné zprávě o ekonomické svobodě ve světě z roku 2021 svého historického maxima, tedy celosvětového průměru 7,04 bodu z 10 možných.
Problém je, že zpráva vychází z údajů za rok 2019, tedy posledních dostupných.
Přitom omezení související s covidem a nebetyčně vysoké státní výdaje, pokud se po pandemii zakoření, mohou ekonomickou svobodu dlouhodobě snížit.
To je velmi důležité. Četné studie ukazují, že ekonomická svoboda podporuje růst, prosperitu a snižování chudoby. Pokud dojde k jejímu dlouhodobému poklesu, svět zchudne. Údaje o ekonomické svobodě v roce 2020, natožpak 2021 ještě nejsou k dispozici, ale pravděpodobně došlo k jejímu poklesu. Během pandemie vlády zvýšily výdaje a regulační omezení. Bylo nutné přijmout mnoho opatření, aby se lidem finančně pomohlo a omezilo se šíření viru.
Klíčové otázky nespočívají v minulosti, ale v budoucnosti. Udělají si vlády pořádek ve svých financích, nebo budou dál utrácet a zavádět nové daně a poplatky, aby se udržely nad vodou?

O autorovi: Martin Pánek Liberální institut Fred McMahon kanadský Fraser Institut

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.