Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Milton Friedman o perspektivách eura

0

Jak hodnotíte vývoj kurzu dolaru a eura?
Oproti euru dolar v poslední době zřetelně oslabil. Očekávám, že se vývoj velmi brzy obrátí. Euro je nadhodnocené a v příštím roce se to změní. Evropa je totiž bohužel na rozdíl od USA – ve velmi špatné kondici. Zejména Německo bojuje s problémy jako vysoká nezaměstnanost a ekonomika nejeví známky oživení. Němci přistoupili k euru s velmi vysokým kurzem a teď za to platí.
Přijmou Britové euro?
O tom silně pochybuji. Nedávná roztržka mezi Blairem a Chiracem zničila na dlouho jakékoliv perspektivy společného postupu. To je podle mě to nejlepší, co mohlo Brity potkat. Bez eura by se vedlo lépe i Německu. Společný kurz nevyhovuje současně zemím jako je Německo a Irsko.
Trváte na vaší loňské prognóze, že se euro nejpozději do 15 let zhroutí?
Šance pro to jsou nadále velice slušné. Vůči dlouhodobým vyhlídkám eura jsem naladěn velice skepticky.
Jak hodnotíte vývoj dolaru vůči jenu?
To závisí na vývoji Japonska. Jsem optimista. Japonsko má za sebou těžké období, překonává hluboký pád, ale obrat zvládne. Japonci odstraňují některé ze špatných úvěrů, které paralyzují banky a celou zemi. Jsou na dosah účinné reformy bankovního systému. To je klíč k obratu. Japonsko je velmi bohatá země a má nesmírný růstový potenciál, který byl po více jak deset let potlačený. Jakmile se ale vymaní z deprese, všichni budou překvapeni, jak se rozjede.
Výběr z rozhovoru Miltona Friedmana pro slovenský týdeník Domino Fórum (www.dofo.sk)

Sdílej

O Autorovi

mm

Milton Friedman byl americký ekonom, který obdržel v roce 1976 Nobelovu cenu za ekonomii za svůj výzkum analýzy spotřeby, měnové historie a teorie a složitosti stabilizační politiky. V roce 1997 obdržel Výroční cenu Liberálního institutu. Je autorem řady publikací, mj. Svoboda volby, Kapitalismus a svoboda nebo Měnová historie Spojených států.

Comments are closed.

All search results