fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Moravia Energo: Král z Třince je nahý

0

Dokud poptávka po elektřině sedm let rostla, nebylo těžké být úspěšný. Ani nebylo možné odlišit dobré od špatných. Loni na podzim ale ceny elektřiny – v důsledku velkého poklesu poptávky – dramaticky klesly. Spolu s nimi spadly papírové šaty a ukazuje se, že král je nahý. Totiž Moravia Energo, společnost ze skupiny ovládané Tomášem Chrenkem (patří do ní i Třinecké železárny), největší nezávislý obchodník s elektřinou na našem trhu.

Dokud bylo pěkné počasí

Moravia Energo byla od svého vzniku v roce 2000 neustále zisková. Svým akcionářům přinesla za tu dobu necelou půlmiliardu korun zisků a zákazníkům dnes dodává zhruba tolik elektřiny, že by byla schopna pokrýt zhruba třetinu spotřeby elektřiny pro celou Prahu. Jenže to bylo v dobrých časech, kdy prakticky nešlo prodělat. Poptávka po elektřině v letech 2001 – 2008 rostla a bylo jasné, že cokoli nakoupíte, kdykoli v budoucnu prodáte – a se ziskem. To bylo ale tehdy. Minulý týden zveřejnil ČEZ, že kvůli neplacení faktur přestane Moravii Energo dodávat elektřinu.

Co se stalo? Moravia Energo nakoupila na burze elektřinu pro své zákazníky během léta a podzimu (částečně i v srpnu 2007, kdy se na burze prodával kombinovaný dvouletý produkt). Kvůli poklesu cen elektřiny však musela zvyšovat množství peněz na svém maržovém účtu. To je zjednodušeně řečeno účet u banky, na kterém musí každý obchodník s elektřinou doložit peníze v případě, že se tržní cena odchyluje od ceny kontraktů, které má prostřednictvím Energetické burzy uzavřené. (Příklad: obchodník uzavřel kontrakty na nákup elektřiny za 57 eur/MWh, tržní cena se však pohybuje kolem 43 eur/MWh, obchodník tedy musí na účet burzy doložit rozdíl.) A to není málo – u velkého obchodníka se může jednat o stamiliony korun i víc. A přesně do této situace se Moravia Energo dostala počátkem prosince.

ČEZ nezachraňuje zadarmo

Firmu vytáhla z bryndy dohoda s ČEZ. Ale dohoda měla háčky – zaprvé to ČEZ neudělal zadarmo a zadruhé chtěl od Moravie bankovní garance, a ty něco stojí. Je samozřejmě možné spekulovat, zda by ČEZ podobnou transakci umožnil i jiným, méně politicky ukotveným obchodníkům s elektřinou. Na druhou stranu, podmínky transakce i její forma nejsou na trzích až tak neobvyklé. Manažeři Moravie ovšem začali problém řešit teprve krátce předtím, než se peníze na účtu burzy měly objevit. A ještě nebyli schopni sami přijít se standardním tržním řešením – výsledné řešení (tj. dohoda s ČEzem o vyvedení kontraktů mimo burzu, tj. změna chsarakteru kontraktů z futures na forvardy), jim poradil subjekt mimo firmu. To svědčí minimálně o vysoké míře amatérismu.

Neumíte řídit cash-flow?

Dnes Moravia Energio přestala platit ČEZ za elektřinu. Proto ČEZ nejenže přestal dodávat, ale může využít pro úhradu pohledávek poskytnuté garance. Všechny problémy s maržovými účty i garancemi jsou přitom jen problémy s cash-flow (tokem hotovosti), jaké by firmu neměly položit. Ovšem jen za podmínky, že Moravia Energo nestojí v tzv. otevřené pozici, kdy by na nakoupenou elektřinu neměla nasmlouvané odběry – z jakýchkoliv důvodů. Pokud má pro elektřinu nakoupenou loni na podzim uzavřené odběrové kontrakty s odpovídající cenou, pak nakonec za dodávky dostane zaplaceno a bude moci uhradit jak kupní cenu, tak i náklady na překlenutí své cashové krize. Pokud je uzavřeny nemá… Pak se dostává do pozice čistého spekulanta a při poklesu ceny elektřiny za tuto spekulaci tvrdě platí. A pokud kontrakty má, ale neumí řídit cash-flow, pak jde o ještě daleko horší manažerské selhání než neschopnost uřídit riziko. A svádět celý problém na světovou finanční krizi a její vliv (což ve své tiskové zprávě Moravia Energo činí) je pouze čirý alibismus.

Zkraťte tu agonii

Pokud obchodník neumí řídit riziko nebo cash flow či prostě při spekulacích neodhadne budoucí vývoj a zkrachuje, pak to není v žádném případě ohrožení věrohodnosti burzy (jak se obávají někteří ministerští úředníci). Není to ani ohrožení trhu jako takového ani ostatních nezávislých dodavatelů elektřiny. Naopak – je to to nejsprávnější a logické řešení. Bude jenom dobře, pokud agonie nebude trvat dlouho.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..