fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nejliberálnějšími poslanci jsou Jiří Ventruba, Jan Zahradník a Ivan Adamec z ODS, nejméně liberálními poslanci ČSSD, KSČM a ANO

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 6. října 2021

Nejliberálnějším poslanci v právě končícím volebním období (2017–2021) se stali Jiří Ventruba, Jan Zahradník a Ivan Adamec z poslaneckého klubu ODS, nejméně liberálními naopak Petr Dolínek ČSSD, Jiří Valenta z KSČM, Jan Schiller (ANO) a Kateřina Valachová z ČSSD. Z poslanců, kteří mandát letos obhajují, je nejliberálnější Ivan Adamec (ODS) z Královéhradeckého kraje.

Více na SkórePoslanců.cz ».

„Výsledky našich projektů Skóre poslanců, Skóre senátorů a Skóre europoslanců dlouhodobě ukazují, že poslanci a senátoři KDU-ČSL opakovaně zaznamenávají negativní skóre, tedy jejich účast na hlasování svobodu českých občanů snižuje. Naše výsledky tak potvrzují, že ideově se KDU-ČSL do koalice Spolu příliš nehodí,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Z hlediska liberálnosti hlasování v Poslanecké sněmovně se k ODS a TOP 09 více hodí STAN, ale i Piráti,“ dodává Pánek.

Hlasování vybíráme tak, abychom podchytili ta nejdůležitější hlasování, která se v Poslanecké sněmovně odehrají. Bereme v potaz pouze legislativní hlasování, ne tedy např. hlasování o důvěře vládě nebo nezávazných usneseních sněmovny. Nezařazujeme ani hlasování o rozpočtu a státním závěrečném účtu. Za shodné hlasování s pozicí Liberálního institutu dáváme kladný bod, za opačné hlasování záporný bod a za zdržení dáváme nulu. Do vyhlašovaného žebříčku jsme zařadili pouze poslance, kteří se zúčastnili (byť zdržením) aspoň třetiny hlasování, která jsme vybrali.

„Skóre poslanců se od ostatních našich projektů odlišuje tak, že zatímco například v Daňovém břemenu či Indexu byrokracie prezentujeme objektivní fakta, se kterými může každý naložit dle uvážení, ve Skóre jsou hodnotové soudy přímo součástí naší metodiky. Věříme však, že naše pozice a skrze ně projekt Skóre dobře zachycuje to, jak která poslankyně či poslanec hlasuje ve prospěch osobních i ekonomických svobod,“ vysvětluje analytik projektu a ředitel výzkumu Liberálního institutu Jan Mošovský.

„Výsledky mezi poslanci progresivních a konzervativních stran pochopitelně ovlivní i to, zda Sněmovna v daném období hlasuje spíše o záležitostech ekonomických nebo o otázkách osobních svobod,“ doplňuje Mošovský. „Vzhledem k tomu, že do hodnocení zahrnujeme nejširší možné spektrum substantivních hlasování, i hlasované zákony v daném období reflektují činnost Sněmovny a jednotlivých poslanců. Ti disponují zákonodárnou iniciativou a mohou tak navrhovat (ne)liberální zákony, které by se pak promítly v jejich hodnocení.“

Smutnou okolností je, že stejně jako při loňském vyhlašování Skóre senátorů je i letos jeden z nejliberálnějších legislativců bohužel již po smrti. Poslanec Jiří Ventruba (ODS/Brno) se stal jednou z více než třiceti tisíc českých obětí koronavirové pandemie. Čest jeho památce.

Liberální institut s projektem začal v roce 2017, kdy vyhlásil Skóre poslanců (zvítězil František Laudát z TOP 09). V roce 2018 a 2020 jsme vyhlásili Skóre senátorů (zvítězili Pavel Eybert a Zdeněk Nytra z ODS) a v roce 2019 Skóre europoslanců (zvítězil Jiří Payne ze Svobodných). V projektu plánuje institut pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance a senátory i během příštích volebních období. U déle sloužících poslanců a senátorů bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre poslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání.

Všechna data, se kterými pracujeme, jsou dostupná na webu Skóreposlanců.cz. Návštěvníci webu si tak mohou provést vlastní analýzy a mohou kontrolovat naše výpočty a závěry.

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
vedoucí týmu analytiků Skóre poslanců, Liberální institut
martin.panek@libinst.cz,
 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.