fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nejliberálnějšími senátory jsou Pavel Eybert a Jaroslav Kubera, svobodě nejvíc škodí Bublan a Jelínková

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 20. září 2018

Nejliberálnějším senátory v právě končícím volebním období 2012-2018 se stali Pavel Eybert a Jaroslav Kubera z ODS, nejméně liberálními naopak Šárka Jelínková z KDU-ČSL a František Bublan (BEZPP/ČSSD). Čelo senátního žebříčku, na rozdíl od sněmovního, opanovali senátoři ODS. Na chvostu se střídají senátoři KDU-ČSL a ČSSD.

Více na SkóreSenátorů.cz ».

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09 hlásí k pravici a ve Skóre poslanců si její poslanci vedli alespoň obstojně, její senátoři zcela propadli. O KDU-ČSL by se vůbec nemělo hovořit jako o pravicové straně ani omylem, její senátoři se umístili na samém chvostu našeho žebříčku. ODS naopak pozitivně překvapila,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění senátorů dalších stran,“ dodává Pánek.

Jaroslav Kubera, nejliberálnější senátor s platným mandátem, na tiskové konferenci uvedl, že je potěšen svým výsledkem a výsledkem kolegů z ODS. Přijímání stále dalších regulací glosoval: „Mám připraveny dva návrhy – zákon o regulaci regulací a zákon o zákazu zákazů.“

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance a senátory i během příštích volebních období. V následujícím roce zpracujeme také hodnocení europoslanců. U déle sloužících zástupců lidu  tak bude možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre senátorů vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání. Skóre senátorů navazuje na Skóre poslanců, projekt, který jsme spustili loni. Na jaře navážeme projektem Skóre europoslanců.

Analytička Liberálního institutu Magdalena Šuterová glosovala výsledky slovy: „Liberální institut se snaží myšlenky liberalismu prosazovat a současně i kontrolovat. Výsledky práce zákonodárců dávají zcela konkrétní odpověď na to, zda se směřujeme k větší svobodě. Bohužel nesměřujeme — výsledky jsou vychýleny ve prospěch státu, nikoliv občana. Senátoři mají díky skóre jednak nastavené zrcadlo své práce a jednak výrazný prostor pro zlepšení.“

„Věříme, že náš výzkum přispěje k informovanější debatě a senátní kampani,“ uzavírá Pánek.

Nejliberálnější:

 1. Pavel Eybert ODS                           52 %
 2. Jaroslav Kubera ODS                    50 %
 3. Milan Pešák BEZPP/ODS             48 %
 4. Petr Bratský ODS                           48 %
 5. Jiří Burian ODS                              46 %
 6. Zdeněk Nytra BEZPP/NK            45 %
 7. Tomáš Grulich ODS                      44 %
 8. Lumír Aschenbrenner ODS         42 %
 9. Miloš Vystrčil ODS                        41 %
 10. Tomáš Jirsa ODS                           38 %

Nejméně liberální:

 1. Šárka Jelínková KDU-ČSL                 -82 %
 2. Karel Kratochvíle ČSSD                      -67 %
 3. Stanislav Juránek KDU-ČSL             -62 %
 4. Pavel Štohl BEZPP/ČSSD                 -58 %
 5. František Bradáč KDU-ČSL             -58 %
 6. Alena Dernerová BEZPP/SD-SN     -55 %
 7. Alena Šromová KDU-ČSL                  -54 %
 8. František Bublan BEZPP/ČSSD      -53 %
 9. Josef Táborský ČSSD                         -52 %
 10. Hassan Mezian ČSSD                         -50 %

 

SkóreSenátorů.cz
projekt Liberálního institutu

www.skoresenatoru.cz

 

 

vedoucí projektu: Martin Pánek
martin.panek@libinst.cz

777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.