fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nepřátelé státu: Předmluva Josefa Tětka

0

Držíte v rukou knihu, která vznikla vesměs na základě náhody a potřeby autora vydělat si sem tam nějakou tu korunu. Seriál Nepřátelé státu, který tvoří základ této knihy, vycházel od léta roku 2016 v magazínu Finmag.

Prvotním impulsem k psaní seriálu byla debata s editorem (zdravím Gabriela Plesku!) o tom, že by se dlouhodobý seriál do magazínu Finmag hodil. Trvalou motivací pak byla zčásti chuť dozvědět se více o životě a díle velikánů, a zčásti přispět do rodinného rozpočtu.

Může to znít obyčejně; motivací k napsání knihy nebyla snaha o renesanci liberálního myšlení, ani patetický poukaz na skutečnost, že vše, co lze na dnešní společnosti kritizovat, vyřkl již Bastiat či Spencer před více než sto lety. Spousta zajímavých děl vznikla nicméně právě v příhodné kombinaci materiální nouze a zápalu pro věc. Kupříkladu u Hayeka to byla v prvé řadě nutnost vydělat si na živobytí, která jej celý život hnala kupředu a z jedné univerzity na druhou. A popravdě až na pár výjimek pro všechny přátele svobody v této knize byly myšlenky svobody nejen intelektuální vášní, ale i plnohodnotnou profesí. Od Thomase Paina až po Ludwiga von Misese – pro většinu zde popsaných velikánů se svoboda stala životním posláním, kterému se vše v jejich životě muselo podřídit. A při čtení jejich životních příběhů naplňuje čtenáře pocit zadostiučinění, protože životy zde uvedených přátel svobody byly zpravidla velmi ctnostné a naplno prožité.

Věřím, že z vesměs všední motivace nakonec vzešel text, který stojí za to mít v knihovně a vracet se k němu. Ambicí knihy je přimět čtenáře přečíst si některá z původních děl jmenovaných autorů; radikální argumentace Lysandera Spoonera či plamenné projevy Fredericka Douglasse neztrácejí ani po více než sto padesáti letech nic na své kráse a inspirativnosti.

Přeji příjemnou intelektuální výpravu; nezažehne‑li v čtenáři rovnou nepřátelství vůči státu, pak věřím, že zažehne alespoň přátelství se svobodou.

Poděkování za realizaci této knihy patří redakci tištěného Finmagu (Gabriel, Ondřej, Michal), spolupracovníkům z Liberálního institutu (Martin, Jakub, Marie), a také mé rodině (Aleně, Kamile a Karině, která se neustále ptala, kdy už kniha konečně vyjde).

Josef Tětek
Praha, květen 2020


Kniha je v závaděcí slevě prodeji v e-shopu Liberálního institutu a u každého dobrého knihkupce. K dispozici je i jako e-kniha.

Sdílej

O Autorovi

mm

Josef Tětek je místopředsedou správní rady Liberálního institutu a bývalým ředitelem Misesovy akademie. Působí jako analytik kryptoměn ve společnosti TopMonks, podcaster v pořadech Kryptokec a Bitcoin: Nestátní peníze. Píše pro Alzu, Finmag, Investiční web a další magazíny. Je autorem knih Nepřátelé státu a Bitcoin: Odluka peněz od státu.

Comments are closed.