Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nový projekt Liberálního institutu: SkórePoslanců.cz

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 20. září 2017

Nejliberálnějším poslancem v právě končícím volebním období se stal František Laudát z TOP 09, nejméně liberálním naopak Zdeněk Syblík z ČSSD. Na čele žebříčku se střídají poslanci TOP 09 a ODS, chvost opanovali poslanci ČSSD, mezi které se vklínil na sdíleném předposledním místě ministr kultury Daniel Herman.

Více na SkórePoslanců.cz ».

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09 a ODS hlásí k pravici, nedokázali jejich poslanci nasbírat ani polovinu bodů. Chápat by se to snad dalo, pokud by strany byly ve vládě a měly pocit, že musejí zvyšovat daně nebo zregulovat to či ono, ale po celé volební období byly v opozici. Pro to neexistuje žádná omluva,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel výzkumu v Liberálním institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté ve vládě budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění ministra Hermana na samém chvostu žebříčku,“ dodává Pánek.

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance i během příštích volebních období. V následujícím roce zpracujeme také hodnocení senátorů a europoslanců. U déle sloužících poslanců bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre poslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání.

Ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal glosoval výsledky slovy: „Liberální institut vždy kontroloval a rád kontroluje práci našich zákonodárců. V poslední době se spíše mluví o tom, zda poslanci pracují, ale nás by mělo zajímat, jak pracují. Pokud zvedají ruku pro nesmysly, tak ať radši do práce vůbec nechodí.“

 

 

SkórePoslanců.cz
projekt Liberálního institutu

vedoucí projektu: Martin Pánek
martin.panek@libinst.cz
777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results