Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

O našich bankách

0

1. Velké banky dosáhly vloni velké zisky, akcionáři se mohou těšit na tučné dividendy. Jaký prospěch má ze ziskovosti bank tuzemská ekonomika?

Prospěch má určitě stát, do jehož rozpočtu banky platí daň z příjmu právnických osob ve výši 31 %. Ziskové banky jsou jednou z významných pozitivních vlastností národního hospodářství, které usiluje o příliv zahraničních investic. Mají vliv na důvěryhodnost ekonomiky. Tím nepřímo přispívají k růstu investic do určitých odvětví a tím i růstu  pracovních příležitostí.

2. Daří se podle vás bankám ve srovnání s minulostí lépe alokovat kapitál do ekonomiky? Je přítomnost zahraničních vlastníků v bankách po této stránce vidět?

Daří, protože jsou vlastnicky ovládány skupinami, které mají zkušenosti s bankovním podnikáním a mají motivace vytvářet zisk. Přítomnost důvěryhodných zahraničních vlastníků se v zemi s nedostatkem etablovaných domácích silných finančních skupin ukázala být jednoznačným pozitivem.

3. Co je podle vás stále slabší stránkou tuzemských bank?

Pořád zaostávají v úrovni služeb poskytovaných většině svých klientů a stále nedokážou ocenit dobré podnikatelské záměry předkládané malými a středními podniky v souvislosti s žádostí o poskytnutí úvěru. Problém oceňování podnikatelských projektů v České republice však je pravděpodobně spojen s častými svévolnými zásahy vlády do ekonomiky a častými a těžko předvídatelnými změnami podmínek podnikání.

4. Banky čelí ze strany klientů rostoucí kritice kvůli zvyšování poplatků, negativní nálady rostou právě v kontextu vysokých miliardových zisků. Banky argumentují tím, že kvalitní služby, které v krátké době zavedly,  vyžadují náklady a investice do nových technologií, proto jsou poplatky vyšší. Je to logická argumentace? Jaký vývoj poplatků čekáte do budoucna?

Používání takové argumentace, jakkoli se může jevit logická, je ve skutečnosti důkazem, že banky si mohou dovolit zdražovat své produkty, což mimo jiné svědčí o nedostatku konkurence. Vysoké zisky bank a vysoké ceny jejich služeb budou lákat konkurenci ke vstupu na náš trh. Už pouhá možnost příchodu konkurentů má pozitivní vliv na chování hospodářských subjektů na trhu. Hrozba konkurence brání iracionálnímu růstu cen. Proto potřebujeme otevřený trh s nabídkou bankovních služeb. Budeme-li jej mít, nebudeme v budoucnu přihlížet rychlému cenovému růstu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

All search results