fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Očima expertů: Státu na dostřel! Na koho míří sektorová daň?

0

Sektorová daň pro banky, energetický průmysl nebo další odvětví je neuvěřitelná hloupost. Ministr vnitra Jan Hamáček se na Twitteru nechal slyšet: „Je nemravné, aby banky měly obrovské zisky, zatímco ve vládě hledáme několik miliard korun, aby se lépe dařilo rodinám s dětmi nebo důchodcům.“ Zapomněl zmínit, že nemravné je, že vládě nestačí brát lidem 40 procent toho, co vydělají, aby to použila na projekty, u kterých každý vidí, jak nesmyslné jsou – jako například Čapí hnízdo jeho vládního kolegy.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že banky dokážou přenést 80–90 procent dodatečných nákladů na klienty (odborně se tomu říká daňová incidence), například tím, že zvednou úrokové sazby o 0,77procentního bodu. České bankovnictví je podle Herfindahlova-Hirschmanova indexu vysoce koncentrovaným trhem, takže zkušenosti ze zahraničí můžeme použít.

Toto neefektivní zatížení bank má dopad i na další sektory ekonomiky, takže studie ukazují, že například v Polsku klesl po zavedení sektorové daně růst reálného HDP o 0,2procentního bodu.

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/406085-ocima-expertu-statu-na-dostrel!-na-koho-miri-sektorova-dan

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.