fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Pevné ceny pro knižní novinky

0

Právě v této době sepřipravuje zákon, který by měl zavést pevné ceny knižních novinek. Jak jsem sedočetl v článku „Knihy bojují o zavedení pevných cen“,jde o reakci na situaci, která nastala přivydání pátého dílu Harryho Pottera. Hlavní problém byl v tom, že některéobchodní řetězce neakceptovaly doporučenou cenu, hned od prvního dne prodávalytento dlouho očekávaný titul s výraznou slevou a tím připravily menšíknihkupce o jejich „zasloužený a spravedlivý“ zisk. Takováto zcestnáargumentace obhajující zajištění zisku pro určité skupiny na úkor spotřebitelů jeale v dnešní době na denním pořádku a komentářů na toto téma je nespočet.

To comě přimělo k napsání tohoto komentáře jsou některé pasáže publikovanéhočlánku, které stojí za to vypíchnout, protože jsou přeci jen v něčemojedinělé.

Za prvése zde uvádí, že jedním z důvodů vytvoření tohoto zákona je ochranačeských spisovatelů, kteří tímto způsobem přicházejí o své honoráře. To je alepřeci úplný nesmysl, protože všichni knihkupci nakupují knihy od nakladatelů zastejné ceny a to jakou přirážku si prisadí je jen věc jejich zisku. Spisovateldostává svůj honorář od nakladetele, takže přeci nezáleží na tom, kolik sipřirazí koncový prodejce (když to budeme brát do důsledků, tak na tomsamozřejmě záleží, ale opačným způsoben, než je uvedeno v článku. Čímmenší jsou marže obchodníků, tím více výtisků se dohromady prodá a tím vícenakladatelství vydělá a tedy více dostane i autor na honoráři).

Zadruhé výrok Jiřího Jiráska, spolumajitele pražského Paláce knih Luxor, „Slevyse přeci dají udělat později, u starších titulů, ale pokud jde o novinky, pakrůzné ceny trh podkopávají.“ Z této věty čtenář hned pozná, k čemu mábýt fixace cen knižních novinek – rozhodně ne k zprůhlednění trhu a ochraněspotřebitele, ale k zajištění klidné a ničím nerušené doby k čerpáníneúměrně vysokých zisků pro prodejce knih.

Co měvšak nejvíce překvapilo, byla argumentace Evy Peškové, ředitelky NakladatelstvíLidové noviny a autorky předběžného návrhu k fixaci cen knižních novinek. Doslovaříka: „Snažila jsem se shrnout evropské zkušenosti. Je to liberálnípokus stanovit na českém trhu určitá pravidla. Ta by měla vyřešit neplechu zposlední doby.“ K tomu lze dodat snad jen to, že kdyby chtěla opravdushrnout evropské zkušenosti a pokoušela se stanovit liberální pravidla načeském trhu, tak by měl být výsledek naprosto opačný než prezentované zavedenípevných cen…

Takovýchto nesmyslných výroků bybylo možné najít v článku ještě několik a to vůbec nemluvím osmysluplnosti předkládaného zákona… Už se těším až příště knihkupci přijdous tím, že v rámci zvýšení úrovně vzdělanosti si každý bude musetpovinně koupit minimálně tři knihy ročně…

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..