Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Pochvala Miloše Vystrčila

0

Nestává se často, že Liberální institut může nějakého politika za něco pochválit. O to raději tak činím dnes, kdy během Otázek Václava Moravce vyšlo najevo, že předseda Senátu Miloš Vystrčil odcestuje do Čínské republiky – země obecně známé jako Taiwan (v českém přepisu Tchaj-wan).

„Ivan Hlinka řekl, že porobený národ nevítězí a je odsouzen k tomu, že jednou špatně skončí. A tyto hodnoty jsou nejdůležitější pro prosperitu. A to vám vůbec, ale vůbec nedochází. […] Jestli se nevrátíme k tomu, co prosazoval Václav Havel, tzn., že jsme zemí, která si uvědomuje, jak je těžké dosáhnout svobody, jak je těžké být suverénní, jak je těžké nežít tak, aby nám někdo něco přikazoval, a nebudeme to schopni dávat dál, tak skončíme.“
–Miloš Vystrčil

Za tento principiální postoj je nutné Miloše Vystrčila jednoznačně podpořit.

Čínská republika (Taiwan) je na rozdíl od Čínské lidové republiky liberální demokracií, zemí, která by měla být naším primárním partnerem, obzvlášť, když se čínské politbyro v posledních letech neustále více a více stalinizuje.

Podle žebříčku Economic Freedom of the World, na kterém se společně s Fraser Institutem podílí taktéž Liberální institut, je Taiwan dokonce ekonomicky svobodnější zemí než Česká republika: Taiwan je na 19. místě, Česko na 22. a ČLR na ostudném 113.

Byla doba, někdy kolem roku 2010, kdy Coase a Wang psali svoji knihu, kdy se ČLR liberalizovala natolik, že bylo lehké propadnout optimismu, že liberalizace bude pokračovat na osobní svobody a dále na politické, a ČLR v dohledné době nastoupí na cestu liberální demokracie. Bohužel se tak nestalo. Medvídek Pú Xi Jinping se nechal zvolit doživotním carem, začal věznit Ujgury do koncentračních táborů, masivně cenzurovat svobodný projev Číňanů na sociálních sítích a zavírat za něj Číňany do vězení, popřel platnost Sino-britské deklarace a stupňuje tlak na Taiwan i Hong Kong.

Podle dat Českého statistického úřadu vypadá český zahraniční obchod s ČLR a Taiwanem následovně:

dovoz (mil. Kč)podíl na celkovém dovozuvývoz (mil. Kč)podíl na celkovém vývozu
ČLR91 36710,3 %10 0281,1 %
Taiwan5 8510,7 %1 5380,2 %
Hong Kong4920,1 %1 3870,1 %

 
Z dat plyne, že pokud by čínské politbyro chtělo situaci eskalovat např. absolutním embargem na obchod s Českou republikou, významně by se to dotklo českých importů, protože dovozy z ČLR tvoří přes desetinu objemu toho, co do České republiky za rok dovezeme.

V takovém případě bychom se zřejmě museli vzdát značek jako Lenovo, Huawei, Xiaomi, Oneplus a dalších, z nichž některé já osobně používám nepřetržitě už dlouhá léta, ale domnívám se – možná stejně jako předseda Senátu Vystrčil, že je načase říct, že čeho je moc, toho je příliš.

Na Taiwan se volně cestuje, s Taiwanem se volně obchoduje, de facto uznává nezávislost Taiwanu i ČLR, neboť nestaví obchodní blokády a i na čínských letištích uznává Taiwan jako samostatnou zemi, ale při jakékoliv zmínce o de jure uznání tohoto de facto stavu začne komunistické politbyro v Pekingu vřískat jako pavián. A tak se i taiwanské ambasády všude po světě musí jmenovat „kulturní a obchodní mise“.

K tomu stojí za to poznamenat, že čínský nárok na Taiwan je směšný, neboť Komunistická strana Číny Taiwan nikdy neměla pod svojí správou. Pro zájemce četba o nadvládě dynastie Qing (Čhing), která Taiwan předala v roce 1895 Japonsku zde.

Miloš Vystrčil patří podle naší metodiky mezi nejliberálnější senátory. (Aktualizovaný žebříček zveřejníme na podzim.) Zvykli jsme si nahlížet na politiky velmi cynicky – a možná je postoj předsedy Senátu postoj pouze kalkulem, jak posílit preference ODS –, avšak z událostí posledních několika měsíců jasně plyne, pod jak velkým tlakem se Miloš Vystrčil nyní nachází, takže bych se spíše přikláněl k tomu, že se skutečně snaží naplnit slova z úvodu tohoto článku. Koneckonců, jeho strana měla kdysi jako slogan ODS: Obrana demokracie a svobody (pdf), snad to platí i dnes.

Šťastnou cestu do Čínské republiky, pane předsedo, je to krásná a zajímavá země!

A na závěr ještě jeden graf:

zdroj

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results