fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Představujeme naši novou dodávku CZS Ludwig von Mises

0

Operace Kyseláč, naše humanitární mise na Ukrajinu, má nový přírůstek. Díky štědrému daru od Marka „Slushe“ Palatina jsme mohli koupit VW Transporter, aby naše mise byla operativnější.

Milana Martince napadlo, že bychom mohli uspořádat happening pro ukrajinské děti v ČR, které tuto dodávku pokreslily podle své fantazie. Tuto akci jsme uspořádali minulý měsíc v pražské galerii umění DOX.

Video z akce:

Zbývalo dodávku ještě pojmenovat. Pro pochopení zvoleného názvu je třeba vrátit se na samý začátek naší mise. Operace Kyseláč získala svůj název hned v prvních dnech války v důsledku lásky vedoucího mise Víta Samka k pivu typu sour ale.

Když se na Twitteru objevil vtip s tím, že Polsko a Česko obsadí Kaliningradskou oblast (česky Královec), rozhodl Vít Samek, že se naše operace stane námořnictvem a sám sebe jmenoval admirálem. Auta, která jsme používali pro dopravu, měla od té doby označení jako lodě. Např. bitevní křižník Yeti, který do mise zapůjčil publicista Václav Hnátek. V případě naší nové dodávky, hlavního vozidla mise, tak musí jít o letadlovou loď.

Po vzoru amerického námořnictva, které každou loď označuje jako United States Ship (USS) – viz např. USS Theodore Roosevelt (CVN-71), nebo britského námořnictva, které používá označení Her/His Majesty’s Ship (HMS) – viz např. HMS Queen Elizabeth (R08), jsme se rozhodli pro Czech Republic Ship, tedy CZS. A proč tedy CZS Ludwig von Mises (čte se /mízes/)?

Vedoucí mise adm. Vít Samek komentuje:

Ludwig von Mises reprezentuje spojení několika témat, která jsou nám blízká: Narodil se ve Lvově, městě na území dnešní ukrajiny s velkou polskou tradicí. Je největší postavou rakouské ekonomické školy, která má velké české stopy. Před nacismem musel prchat do zahraničí, stejně jako dnešní Ukrajinci. A ve svém díle reprezentuje naše hodnoty: svobodu jednotlivce, volný trh, malý stát a mír.

Více o Misesovi a rakouské škole v naší knize Nepřátelé státu – přátelé svobody, nebo v tomto článku na Mises.cz.

Galerie:

Naši misi můžete podpořit na transparentním účtu, kam směřuje tento QR kód, nebo jinými způsoby na OpKyseláč.cz.

Děkujeme DOXu za poskytnutí prostor, Slushovi za dar a všem, co se podíleli na akci za jejich práci pro dobou věc! Stejně tak děkujeme dětským i větším umělcům, kteří naši dodávku nazdobili.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.