fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Recenze Socialismu v Českém časopisu historickém

0

Kniha Ludwiga von Misese Socialismus – ekonomická a sociologická analýza, vydaná Liberálním institutem v roce 2019, se dočkala recenze v Českém časopisu historickém.

Ten vychází od roku 1895 a od počátku je recenzovaným periodikem. Zveřejňuje významné výsledky bádání o českých a světových dějinách, materiálové studie, diskuse, recenze i zprávy a přehledy o domácí i zahraniční historiografické produkci.

V posledním čísle vyšla recenze Misesovy knihy z pera historika Marka Skály.

Misesovo dílo tak opět nabývá na své původní aktuálnosti. Ve své době se totiž jednalo o příspěvek ke sporu o ekonomickou racionalitu socialismu, jehož byl Mises klíčovým aktérem.

Misesův styl vědecké práce a jeho rozkládání řešených problémů je specifický svojí přímou a jasnou argumentací. Jeho práce lze číst od kapitoly vprostřed knihy, aby pak čtenář pokračoval ke kapitole první a následně dle libosti kupříkladu k poslední. Autor se nevyžívá v intelektuálních konstrukcích, které by se prolínaly na různých místech jeho díla. Postmoderní vršení pojmů nedávajících v konečném důsledku žádný smysl u Misese nehrozí.

Misesův Socialismus je dodnes ojedinělým dílem, které je argumentačně vyspělé a zároveň obhajující široké spektrum lidských svobod proti totalitárním ambicím.

Recenzi si můžete přečíst zde.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.