Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Rozpočet EU 2020, další nákupy europoslanců

0

Rok se s rokem sešel, a tak europoslanci zase nakupovali jako diví. Inu z cizího krev neteče. Komise navrhla rozpočet o 1,5 % větší než loni, Rada jako obvykle navrhuje menší nárůst, letos 0,6 %. No a europoslanci jako vždy navrhují největší utrácení, letos o 3,1 % větší než loňských 165,8 miliard závazků. Kdyby bylo po vůli europoslanců, byl by rozpočet EU na příští rok 4,372 biliónů Kč.

Tak jako každý rok zakládá Václav Klaus ml. novou tradiční rodinu, vrací se každý říjen ze štrasburského zasedání Evropského parlamentu mnohem větší návrh rozpočtu EU, než jaký do něj pošle Evropská komise. Na to, že parlamenty mají držet vlády zkrátka, se to Evropskému parlamentu nedaří. Každý rok si vymyslí poslanci eurolidovců a eurosocialistů, že chtějí více peněz do svých oblíbených projektů a na čím dál absurdnější podporu EU. A jako každý rok, tak i letos oznámila Rada EU (vlády členských států), že je pro ni rozpočet navržený Parlamentem nepřijatelný.

O evropském rozpočtu jsem už psal pětkrát (předchozí edice:  2014201520162017 a 2018). A jaké nákupy nám europoslanci nachystali letos?

O 14 miliónů euro více pro zvýšení inovace malých a středních podniků, což znamená celkový rozpočet 60 milión eur pro tuto kapitolu. O 2,2 miliónu eur více (celkem 24,7 miliónů) pro EURES – Evropský portál pracovní mobility (ani jste nevěděli, že to existuje, co?). O 1,6 miliónu více (celkem 17,2 mil. €) pro Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA), inu na některých orgánech by si měl raději pochutnat Hannibal Lecter.

Z loňska si možná pamatujete podporu pro lokální wifi (WiFi4EU), té letos poslanci navrhují o 4,5 mil. € více (celkem 24,3 mil. €). Iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých lidí (YEI) by měla podle poslanců dostat hned 480 mil. €, přestože Rada nechce v příštím roce vydat ani cent. Příspěvek na zelenější ekonomiku a na vytvořená a implementaci unijní environmentální politiky a legislativy by podle poslanců měl dostat o 62 mil. € více (celkem 217 mil. €). Euranet Plus by měl dostat tři mega navíc, takže Multimedia Actions by si měly přijít celkem na dvaciáše.

Na propagaci ne-diskriminace a rovnosti se hodí přidat tři miliónky a celkem tak této kapitole přihrát 41 mil. €, říkají europoslanci. Agentura EU pro základní práva (FRA) si taktéž zaslouží přidat, celkem má dostat 24 mil. € v roce 2020. Oproti tomu si Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE) musí připadat jako chudý příbuzný, když mu k celkovému rozpočtu 8 mil. € poslanci chtějí navíc přihrát pouhých padesát talířů.

A konečně Evropský prokurátor (EPPO) má do začátku dostat kulatých deset míčů, poslanci navyšují o 1,6 mil. €. Eurozločin nikdy nespí!

Samozřejmě je možné se rozpočtem prohrabovat déle a komentovat obšírněji např. každoroční klasiku, že z peněz Společné zemědělské politiky jsou dotovány býčí zápasy. Jako každý rok, tak ani letos neměly šanci projít návrhy na zmenšení rozpočtu prakticky jakékoliv kapitoly. Jediný „silver lining“ je, že pozměňovací návrhy komunistů a irských teroristů sdružených v europoslaneckém klubu GUE-NGL, které rozpočty navyšují ještě více, taktéž neprošly.

Dobrou zprávou pro poslance bylo, že letošní hlasování o rozpočtu bylo krátké, namísto dvou hodin trvalo ani ne hodinu. Příští rok, až se poslanci pořádně zorientují a až se bude dát utrácet nový víceletý finanční rámec, si určitě užijeme mnohem lepší porcování medvěda.

Jako každý rok, nelze tento článek zakončit jinak než, jak praví klasik:

Rozpočet po odmítnutí Radou EU jde do dohadovacího řízení. Jako vždy.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results