fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Ruské znárodňování v praxi

0

Zdá se, že se případ Jukos dostává ke svému konci. Dnes se dostala na světlo zpráva, která říká, že by dokonce mohlo dojít k dohodě mezi ruskou vládou a hlavními akcionáři společnosti Jukos. Současný ředitel Jukosu Viktor Geraščenko přišel s tím, že jsou hlavní vlastníci Jukosu připraveni prodat svůj podíl ve firmě a tak financovat splacení dlužných daní. Akcie Jukosu následně na moskevské burze výrazně posílily a to až o 9%.

Co je to ale vlastně za kauzu? Celý případ začal na podzim roku 2003, kdy byl Jukos dohodnut s další ruskou ropnou společností Sibněfť na fúzi, která by z tohoto koncernu učinila světovou čtyřku na trhu s ropou. Ředitel Jukosu Michail Chodorkovskij byl na vrcholu moci a dokonce se začal tlačit do politiky. To se pochopitelně znelíbilo Vladimiru Putinovi, který připravil dokonalou zkázu Jukosu, ruské ropné jedničky. Na post jedničky se Jukos dostal díky své mohutné expanzi, kterou započal o rok dříve ambiciozní plán na zvýšení exportu do vyspělých zemí a Číny. Ruské státní úřady obvinily Jukos z krácení daní a vyměřily mu doplatit na daních a penále 5 miliard dolarů. Zároveň nechaly zatknout spoluvlastníka a ředitele Jukosu Chodorkovského a obvinily ho z daňových úniků a podvodů. Činnost, kterou měl Jukos provádět daňové úniky, lze přitom nazvat daňovou optimalizací, neboť Jukos využíval mezer v zákonech. Temný stín na celý případ vrhá i kauza Sibněfť známého miliardáře Abramoviče, která měla podobný důvod, ale vyšuměla do prázdna. Rusko postupnými kroky Jukos potápělo a rovněž na jeho pádu vydělávalo, konkrétně třeba na privatizaci státní ropné společnosti Lukoil. Dnes je Jukos na pokraji bankrotu a „dluží“ státu na daních a penále přes 17 miliard dolarů, Chodorkovskij je stále ve vězení a jak to vypadá, ruský stát na celé kauze vydělá velké peníze. To v případě, že úspěšně proběhne prodej majetku Jukosu do rukou státního Gazpromu, o jehož plné ovládnutí nyní ruský stát usiluje. Jde o nejskandálnější případ vyvlastnění majetku nejen v historii samostatného Ruska ale i novodobých dějin po pádu sovětského bloku. Akcionáři Jukosu ztratili více jak 80% svého majetku a řešení celého sporu je zatím v nedohlednu. Před vstřícným krokem současného ředitele Jukosu totiž podal majoritní akcionář Menatep Group na ruský stát žalobu u mezinárodního soudu za porušení Energetické charty, která upravuje důsledky vyvlastnění majetku zahraničních investorů. Uvidíme, jak celý případ dopadne.

Důsledky kauzy jsou ale patrné již nyní. Novodobé znárodňování v Rusku vystrašilo zahraniční investory, kteří pozastavily své investiční aktivity v Rusku, výrazně pomohlo vytvoření spekulativní bubliny na trhu s ropou, deformovalo ruský trh s ropou a samozřejmě vyvlastnilo majetek mnoha akcionářů Jukosu. Ovšem demokraticky zvolený prezident Putin si nad tím vším myje ruce a tváří se, že se ho to netýká. Přitom je to on, kdo je zodpovědný za všechny důsledky, které kauza Jukos do této doby způsobila.

Podrobnější analýza v článku Dan Vořechovský: Ruská džungle v plné kráse aneb jak zničit prosperující firmu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..