fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Sebevražedný přístroj a 7 let s Bitcoinem. Dubnové ohlédnutí

0

Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.

Článek na webu ČT obsáhle popisuje, kterak komunisté v roce 1948 rozpoutali znárodňování.

V Brazílii probíhá boj o překreslení hranice mezi tím, co je morální, etické a legální. Příslušníci 20 skupin brazilských indiánů dodnes drží tradiční zvyklost, dle které lze „zabíjet novorozeňata a starší děti s nějakou formou postižení či nemoci. Zabity mohou být i děti svobodných matek, případně dvojčata, která společnost tradičně vnímala jako zlé znamení.“ Tuto praxi chce nyní definitivně zakázat nový zákon, který však naráží na opozici z řad akademiků i organizací bojujících za práva původních obyvatel.

S tolerancí to v Česku možná není tak zlé, jak by se poslední dobou mohlo zdát. Alespoň co se týče postojů k homosexuálům. „Tři čtvrtiny Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Tři pětiny dotázaných jsou pak pro, aby páry gayů a leseb mohly adoptovat opuštěné děti z ústavů.“ Tolik závěry únorového průzkumu agentury Median, jejímž zadavatelem byla iniciativa Jsme fér.

Česko je mezi pětkou zemí, kde se loni nejvíce zhoršila svoboda médií. Největší míře svobody se novináři těší v Norsku, následovaném Švédskem, Nizozemskem a Finskem.

Debaty na téma eutanázie nejspíš pořádně rozvíří vynález představený na pohřebním veletrhu v Amsterdamu. Jde o sebevražedný přístroj, ve kterém se může člověk zabít stisknutím jediného tlačítka. Prostor přístroje se následně naplní dusíkem a člověk uvnitř nejprve ztratí vědomí a zemře. Technologická novinka má pomoci zejména v zemích, kde je nezákonná asistence druhé osoby při sebevraždě.

Nedávno nepředstavitelné a do značné míry děsivé. Technologie pro rozpoznávání obličejů pomohla čínské policii odhalit a zadržet stíhaného muže na koncertu uprostřed davu čítajícího 60 tisíc lidí.

„Ačkoli se o tom dnes už tolik nemluví, tragédie Titaniku významně zasáhla i světový byznys.“ Mezi pasažéry potopeného parníku byli i nejbohatší lidé tehdejší doby, píše Forbes.

František Fuka se rozepsal o svých zkušenostech s Bitcoinem. Krásná demonstrace toho, jak bouřlivým vývojem tato kryptoměna prošla během 7 let.

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.