fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

SeznamZprávy.cz: Ekonomové: Dočasný konec superhrubé mzdy není efektivní

0

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek vysvětluje, že tímto krokem nikdo neruší superhrubou mzdu, jen se mění výpočet daně. „Existence superhrubé mzdy se nijak nemění. Stále platí, že si člověk musí vydělat 1,34násobek hrubé mzdy a odvádí to za něj zaměstnavatel. Vláda navrhuje, že se někomu sníží daň z příjmů fyzických osob z 21 procent z hrubé mzdy na 15, někomu se zvýší na 23 procent,“ popisuje Pánek.

[…]

Ačkoli se Pánek ke zrušení superhrubé mzdy nepřiklání, mohlo by podle něj v současné situaci pomoct snížení daní. „Myslím si, že by vláda udělala mnohem líp, kdyby už na začátku celé pandemické krize snížila DPH. Prostor pro snížení je stále velký. To pomůže jak spotřebitelům, tak podnikatelům,“ domnívá se Pánek a dodává, že i takovéto opatření by znamenalo výpadek ve státním rozpočtu.

[…]

Zavedení patnáctiprocentní sazby daně pouze na dva roky v minulosti doporučil už prezident Miloš Zeman. „Chtěla to zrušit i minulá vláda. Vypadá to jako lehce populistické gesto,“ myslí si Pánek.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.