Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Sluneční cyklus: Učebnicový příklad neviditelného přerozdělování peněz

0

V e-shopu Liberálního institutu je nový přírůstek, kniha Sluneční cyklus autora Radka Stavěla.

„Už deset let po revoluci se na katastrofální následky cenového plánování začalo zapomínat. Neuvěřitelná deformace cen tak vznikla na základě politiky obnovitelných zdrojů spuštěné zákonem o jejich podpoře roku 2005.

Snažil jsem se přijít na to, kdy, kde a jak se v hlavách daných politiků a úředníků takový nápad a jeho konkrétní implementace zrodila. Z detektivně-ekonomické práce na analýze se vyvinul román Sluneční cyklus, na němž jsem pracoval přibližně pět let,“ říká autor knihy.

„Jde o učebnicový příklad neviditelného přerozdělování peněz od nízkopříjmových skupin obyvatelstva k hrstce státem vyvolených vlastníků, kteří dokázali včas získat koncesi na stavbu fotovoltaické elektrárny či jiného OZE. Tento finanční transfer dosahuje více než 80 miliard Kč ročně. Z podnikatelského hlediska jde o projekt s neuvěřitelným výnosem, z politického hlediska jde o idiotismus nebo projev chladnokrevné korupce. Typický evropský stát blahobytu, což je jakákoli členská země EU, tuto „nespravedlnost“ řeší dalším zdaněním, nejčastěji progresivním zdaněním recipientů vyšších příjmů, z nichž naprostá většina nemá s výrobou elektřiny z OZE nic společného, “ popisuje knihu předseda akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz.

A jak to celé dopadne? To se dočtete po zakoupení knihy!

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.

All search results