Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Soudcem Nejvyššího soudu v Arizoně se stal libertarián

0

6. ledna 2016 jmenoval arizonský republikánský guvernér Doug Ducey soudcem Nejvyššího arizonského soudu Clinta Bolicka. Clint Bolick je libertariánský právní teoretik a spoluzakladatel neziskové organizace Institute for Justice, jejíž hlavní náplní práce je soudit se s vládou Spojených států popř. se státními vládami a rušit protiústavní předpisy.

Institut se specializuje na svobodnější školství, vyvlastňování, financování politických kampaní nebo větší ekonomickou svobodu. Pětkrát dotáhl svoji kauzu až před Nejvyšší soud USA, z toho čtyřikrát odešel vítězně. V roce 1996 úspěšně bránil dům vdovy před vyvlastněním pro kasino vlastněné Donaldem Trumpem.

Clint Bolick je známý svým názorem, že soudci mají být mnohem aktivnější v rušení protiústavních zákonů, aby naplnili literu ústavy podle smyslu, v jakém byla ke konci 18. století přijata. Na počest jeho jmenování tedy zveřejňujeme jeho vlastní článek Potlesk pro soudcovský aktivismus.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results