fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Středula a Klaus nemají pravdu, ukrajinská migrace pomůže Ukrajincům i nám

0

Ačkoliv se Vladimiru Putinovi podařilo nemožné a sjednotil českou politickou scénu takovým způsobem, že i SPD vítá migranty, už se objevují hlasy ve smyslu, že ukrajinská migrace bude mít negativní dopad na české mzdy.

Vyjádřil se tak např. prezident Václav Klaus v Prostoru X Čestmíra Strakatého:

„Mám strach, že v dnešní éře oblíbenosti uprchlictví a migrace nemalou obětí budou i státy, jako je Česká republika.“ (zdroj)

Předseda odborových svazů Josef Středula na Twitteru uvedl:

Kdyby se však oba pánové zajímali o ekonomii, věděli by, že opak je pravdou.

Tyto nesmyslné ekonomické úvahy vycházejí ze správného modelu, že zvýšení nabídky vede k poklesu ceny. Skutečně, pokud je vyšší úroda jablek, klesne jejich cena.

Avšak lidé nejsou jablka. Ukrajinští pracovníci tak sice zvyšují nabídku pracovní síly, ale také poptávku po pracovní síle — nejenom, že se díky nim vyrobí více zboží (nabídka pracovní síly), ale také se díky nim v naší ekonomice více zboží poptává (poptávka po pracovní síle).

Pokud by úvaha pánů Klause a Středuly byla správná, museli bychom opět zakázat ženám, aby pracovaly. To by nám přece mělo zvednout životní úroveň.

Ekonomických výzkumů na toto téma jsou kvanta, rozebíral jsem je mj. ve svojí přednášce o otevřených hranicích (k přednášce je přiložen i reading list). Laureát Nobelovy ceny 2021 David Card dokonce napsal slavný paper o „exodu z kubánského přístavu Mariel“  – efektu rozhodnutí Fidela Castra z dubna roku 1980, kterým umožnil všem Kubáncům opustit zemi, pokud chtějí. To navýšilo pracovní sílu ve floridském Miami o 7 %, a Card zkoumal efekt tohoto nárůstu počtu pracovníků na mzdy. Nenašel negativní vliv na mzdy nekvalifikovaných pracovníků, který často předpokládají imigrační skeptikové. (Paper Davida Carda z roku 1990 zde.) Více také např. zde.

Průměrná mzda na Ukrajině je zhruba 11 tisíc korun, u nás je téměř čtyřikrát vyšší. Je to tím, že jsou u nás čtyřikrát šikovnější lidé? Vůbec ne! Pokud k nám migruje Ukrajinec, prakticky přes noc zečtyřnásobí svoji produktivitu, a proto i mzdu. Je to tím, že — ekonomickým žargonem — je v české ekonomice větší vybavenost kapitálem.

Proto se ukrajinských pracovníků nebojme, přijmout je do naší ekonomiky je správné eticky i ekonomicky.

Příští týden přijíždí do České republiky prof. Bryan Caplan, ekonom, který se etikou a ekonomií migrací zabývá. Pojďte s ním o tom mluvit!

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.