fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Tom Palmer přednesl Výroční přednášku 2019

0

Tom G. Palmer, americký filosof, viceprezident Atlas Network a senior fellow v Cato Institutu, přednesl Výroční přednášku Liberálního institutu 2019 a poté převzal výroční cenu. Stal se již 23. nositelem.

V důsledku koronavirové krize se však poprvé výroční přednáška nekonala jakožto fyzická přednáška, nýbrž pouze jako livestream. Konala se tedy na YouTube 7. dubna 2020 od 20:10. Tom Palmer se připojil ze své domácí pracovny v americké Virginii a my jsme přenášeli z prostoru kanceláře Liberálního institutu v Praze. Výroční přednáška je společně s předáním Výroční ceny jeden z hlavních projektů Liberálního institutu, se kterým jsme začali již v roce 1995, kdy se prvním nositelem stal nobelista Gary Becker. Kromě něj cenu převzali ještě další tři laureáti Nobelovy ceny: Milton Friedman, James Buchanan a Vernon Smith. Cena je udělována za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi.

Přednáška Toma Palmera se jmenovala „Za naši a vaši a svobodu: Jak získat svobodu milováním svobody ostatních“ a zabývala se liberalismem v našem regionu, tím, co nás jako liberály definuje, samozřejmě také současnou koronavirovou krizí, předchozími bojovníky za svobodu nebo tím, jak šířit naše myšlenky. Celá prezentace je ke stažení zde (pptx, 16 MB).

Přednášku dobře charakterizuje citát na jednom ze slajdů:

„Vzdělávejte svoje děti, vzdělávejte sebe v lásce svobody ostatních, neb jen tak nebude vaše svoboda jen zbytečným darem osudu. Budete znát její cenu a budete mít odvahu ji bránit.“
–Joaquim Nabuco, brazilský abolicionista, diplomat, historik (1849–1910)

V debatě se diváci ptali, jak šířit liberální myšlenky mezi neliberály, zda současná dobrovolná činnost jednotlivců potvrzuje naše myšlenky, zda mohou být USA neintervencionistické v zahraniční politice, když existuje komunistická Čína, zda se vinou odpovědí centrálních bank a vlád nesníží míra svobody, zda začnou lidé přemýšlet o svých daních nebo zda je Tom Palmer optimistou, co se liberalismu týče. Dotkli jsme se také současné situace v USA, Česku nebo Maďarsku. Tom Palmer také extenzivně pohovořil o svých návštěvách Prahy za komunismu i poté.

Výroční přednáškou provázel ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Situaci glosoval:

„Za třicet let existence Liberálního institutu jsme se velmi dobře naučili pořádat přednášky, semináře, tiskové konference nebo třeba i letní školu. Přímý přenos jsme dělali vůbec poprvé, a hned rovnou se vstupy z USA a Prahy najednou. Máme se z čeho poučit, ale snad to bylo pro diváky zajímavé a přínosné.“


Záznam přímého přenosu:

Režisérem celého přenosu byl Jan Bouša, který taktéž zajistil veškerou technickou podporu. K historicky prvnímu přímému přenosu, který Liberální institut zorganizoval, podotkl:

„Ačkoliv mám zkušenosti s přípravou a odbavování podobných vysílání, při nových podmínkách jde vždy o experiment. Kompletovali jsme jen bezplatně zapůjčenou techniku a neměli jsme předem jistotu, že bude kapacitně dostačovat našim potřebám, neměli jsme ani časové dispozice k provedení důkladného testování.

Na přípravu veškeré grafiky a vyjednání technických podmínek s Tomem Palmerem jsme měli jen týden. Konkrétní umístění studia v rámci kancelářských prostor Liberálního institutu a první ostré testy probíhaly pouze 5 hodin před začátkem vysílání. Během tohoto času jsme narazili na řadu komplikací, ať už s přenášením prezentace, které nebylo možné dle původního plánu a vyžadovalo notnou improvizaci, či nedostatečný výpočetní výkon počítače pro všechny naše potřeby.

Ještě pár vteřin před spuštěním streamu jsme s panem Palmerem dojednávali poslední detaily. V těchto podmínkách dopadlo vysílání relativně uspokojivě, zvuk se nám povedlo odbavit na dobré úrovni (což je u přednášky asi nejdůležitější) a obraz máme v dobré kvalitě hlavně v záznamu, který jsme zveřejnili dodatečně. Velice mě potěšily reakce diváků, které byly v podstatě všechny kladné a jsem za ně moc rád.“


Fotky z přednášky:

 


Fotky ze zákulisí:

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.