fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

TZ: Nejliberálnějším europoslancem je Payne ze Svobodných, nejhorší je Keller

0

Nejliberálnějšími europoslanci v právě končícím volebním období 2014–2019 se stali Jiří Payne a Petr Mach ze Svobodných (EFDD), nejméně liberálními naopak Jan Keller a Pavel Poc z ČSSD (S&D). Čelo europoslaneckého žebříčku, na rozdíl od sněmovního a senátního, opanovali europoslanci Svobodných a ODS. Na chvostu se seřadili všichni europoslanci ČSSD.

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 21. května 2019

Více na SkóreEuroposlanců.cz »

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09, STAN a KDU-ČSL (strany sdružené v Evropské lidové straně) hlásí k pravici, ve Skóre poslanců jejich europoslanci zcela propadli. Z naší analýzy vyplývá, že europoslanci jako celek jsou méně liberální než národní poslanci a senátoři,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší,“ dodává Pánek.

Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, k projektu uvedl: „Když chcete nějaký job, ukazujete v životopise, co jste dokázali. Když chce nějaký job politik, ukazuje, co prý dokáže. To ale nelze, budoucnost nikomu není známa a sliby jsou příliš laciné. Řešení je posuzovat politické uchazeče o job jako každé jiné.“

Nejliberálnější europoslanec Jiří Payne ze Svobodných (EFDD) komentoval výsledky: „Svoboda je základní princip vesmíru, jenom my lidé svobodu omezujeme. Z politického souboje se vytrácí politika, strany rezignovaly na principiální postoje.“ Uvedl taktéž, že i v devadesátých letech v české Sněmovně patřil k největším rebelům ve svém poslaneckém klubu, tehdy ještě ODS. „Strany nepíší svoje volební programy jako politická východiska svojí filozofie, ale jako nákupní seznam, který si odškrtávají,“ glosoval.

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance, senátory i europoslance také během příštích volebních období. U déle sloužících poslanců bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre europoslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks. Jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání. Skóre europoslanců navazuje na Skóre poslanců a Skóre senátorů, projekty, který jsme spustili loni a předloni.

Ředitel Centra pro výzkum EU Liberálního institutu David Bartas glosoval výsledky slovy: „Liberální institut se snaží myšlenky liberalismu prosazovat a současně i kontrolovat. Výsledky práce zákonodárců dávají zcela konkrétní odpověď na to, zda směřujeme k větší svobodě. Většina europoslanců hlasuje v Evropském parlamentu v přímém rozporu s liberálními principy a svobodný prostor kus po kusu odřezávají.“

„Babiš se u nás staví do pozice ochránce národních zájmů. Ve skutečnosti ale jeho poslankyně náleží do eurocentralizační frakce ALDE. Lídryně ANO Dita Charanzová hlasuje z 90 % loajálně právě se svou evropskou skupinou a podporuje přenos dalších pravomocí do Bruselu. Hlasovala například pro společný základ firemních daní. Ten by vedl k růstu daní v České republice,“ poukázal Bartas na rozpor mezi slovy a činy u vládního hnutí.

„Věříme, že náš výzkum přispěje k informovanější debatě a kvalifikovanějšímu rozhodnutí voličů v eurovolbách,“ uzavírá Pánek.

Celkové Skóre europoslanců od nejliberálnějšího:

1.Jiří PayneEFDD / Svobodní77%
2.Petr MachEFDD / Svobodní62%
3.Jan ZahradilECR / ODS20%
4.Evžen TošenovskýECR / ODS15%
5.Kateřina KonečnáGUE-NGL / KSČM-25%
6.Miloslav RansdorfGUE-NGL / KSČM-26%
7.Jaromír KohlíčekGUE-NGL / KSČM-32%
8.Martina DlabajováALDE / ANO-37%
9.Jiří PospíšilEPP / TOP09-38%
10.Dita CharanzováALDE / ANO-39%
11.Jiří MaštálkaGUE-NGL / KSČM-40%
12.Tomáš ZdechovskýEPP / KDU-ČSL-43%
13.Petr JežekALDE / Hlas-43%
14.Michaela ŠojdrováEPP / KDU-ČSL-43%
15.Pavel TeličkaALDE / Hlas-44%
16.Pavel SvobodaEPP / KDU-ČSL-47%
17.Stanislav PolčákEPP / STAN-48%
18.Jaromír ŠtětinaEPP / ESO-50%
19.Luděk NiedermayerEPP / TOP09-57%
20.Olga SehnalováS&D / ČSSD-59%
21.Miroslav PocheS&D / ČSSD-61%
22.Pavel PocS&D / ČSSD-64%
23.Jan KellerS&D / ČSSD-68%

 

SkóreEuroposlanců.cz
projekt Liberálního institutu

www.skoreeuroposlancu.cz

 

 

 

 

 

vedoucí projektu: Martin Pánek
martin.panek@libinst.cz
777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.

All search results