fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Utrácejte jako opilí námořníci!

0

Americké a britské domácnosti si v minulých letech až desetiletích evidentně žily vysoce nad poměry, kdy téměř vůbec nespořily a zadlužily se až po uši. Nyní, když se naplno ukázala dlouhodobá neudržitelnost tohoto jejich počínání a začínají konečně méně utrácet a více spořit, mnozí politici, žurnalisté a bohužel i někteří ekonomové bijí na poplach. Spotřebitelé údajně svým větším sklonem k úsporám sice individuálně zvyšují svůj blahobyt, ale kolektivně tím „škodí národnímu hospodářství“, resp. ještě více zhoršují probíhající recesi. Příkladem takového přístupu je např. článek ve Wall Street Journal s titulkem Hard-Hit Families Finally Start Saving, Aggravating Nation’s Economic Woes. Ještě tragičtější je článek Anatola Kaletskyho, ekonomického novináře z britských The Times, s titulkem Punish savers and make them spend money. Autor v inkriminovaném výplodu doporučuje mj. i to, aby státy začaly zdaňovat úspory na bankovních účtech.

Tvrzení těchto a mnoha dalších autorů je založeno na jednoduchém modelu, v jehož rámci uvažují jen finanční toky mezi domácnostmi a firmami při nákupu a prodeji spotřebních statků. Zcela pomíjejí existenci kapitálových statků a časovou strukturu produkce. Rozhodne-li se spotřebitel spořit, dává přednost budoucí spotřebě před současnou spotřebou. Uspořené zdroje přitom nemizí jen tak někde v „černé díře“, nýbrž jsou investovány do produkce kapitálových statků, díky nimž se rozšíří objem dostupných finálních statků v budoucnu. Pravda, některá odvětví v důsledku změněného chování spotřebitelů musí omezit své hospodářské aktivity – to je to, co je vidět. Avšak jiná odvětví naopak díky větší zásobě úspor svou výrobu rozšířují, přičemž se prodlužuje celková struktura produkce. Rozhodně tedy nelze říci, že by to byl právě větší sklon spotřebitelů k úsporám, jenž je „kořenem zla“ (či působí z hlediska celé ekonomiky problémy).

Už vůbec nesmyslné pak je vyzývat, ponoukat či dokonce nutit spotřebitele k tomu, aby bezhlavě utráceli, lhostejno za co. Hlavně že se „peníze točí“.

Co se týče tzv. „paradoxu úspor“, viz:

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..