fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Výroční cenu 2018 převzal Daniel Hannan

0

Daniel J. Hannan, britský europoslanec a zakládající prezident Iniciativy za volný obchod, přednesl Výroční přednášku Liberálního institutu 2018 a poté převzal výroční cenu. Stal se již 22. nositelem.

V prostorách Cevro Institutu se v úterý 14. května 2019 konala Výroční přednáška Liberálního institutu. Společně s předáním Výroční ceny jde o jeden z hlavních projektů Liberálního institutu, se kterým jsme začali již v roce 1995, kdy se prvním nositelem stal nobelista Gary Becker. Kromě něj cenu převzali ještě další tři laureáti Nobelovy ceny: Milton Friedman, James Buchanan a Vernon Smith. Cena je udělována za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi.

Přednáška Daniela Hannana se zabývala vztahem mezi suverenitou, patriotismem, demokracií a svobodou, rozdílem mezi liberálním, socialistickým a konzervativním pojetím. Promluvil o vztahu lidí ke komunitě, k vlasti, k Evropské unii i o tom, jak se mění postoj společnosti k těmto otázkám. V následné diskusi odpověděl na otázky, jak se brexit dotkne londýnského City, nebo zda se stane premiérem Velké Británie. Prý nestane, na to má svoji zemi moc rád.

Deník Guardian Hannana označil za muže za brexitem, deník Financial Times dokonce za mozek brexitu. Hannan byl jedním ze zakladatelů Vote Leave, později oficiálně designované jako oficiální kampaň za vystoupení Británie z EU. Jelikož kampaň uspěla a Velká Británie odchází z EU a jelikož světový obchod potřebuje nový impuls k liberalizaci, jsme přesvědčeni, že jeden ze strůjců brexitu, úspěšný politik, prezident think-tanku bojující za svobodný obchod a intelektuál jako Daniel Hannan je v roce brexitu a v roce narůstajících napětí v mezinárodním obchodě unikátně kvalifikovaným laureátem Výroční ceny Liberálního institutu 2018.

Mezi hosty v sále byli např. bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra, hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, prorektor Anglo-americké univerzity David Lipka, předseda akademické rady Liberálního institutu doc. Jiří Schwarz, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod, zástupci Konrad-Adenauer Stiftung a Friedrich-Naumann Stiftung, Miloslav Bednář z Akademie věd, Dušan Tříska z Vysoké školy ekonomické, předseda Svobodných Tomáš Pajonk nebo Rostislav Plíva z Winstor Capital. Přednáškou provázel Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu, který poté předal i Výroční cenu. Úvodní slovo přednesli Petr Bartoň z investiční skupiny Natland, Ilya Mitelman z Expobank a Bill Wirtz z Consumer Choice Center.

Výběr fotek z přednášky:

Foto: Václav Bacovský

Před přednáškou se konala panelová diskuse o budoucnosti Evropské unie ve složení: Alexandr Vondra, Petr Bartoň, Lukáš Kovanda a Vít Jedlička. Diskusi moderoval David Bartas, ředitel Centra pro výzkum EU Liberálního institutu.

Výběr fotek z debaty:
Foto: Václav Bacovský

(Také z debaty máme pořízený záznam, který později doplníme.)


Rozhovor Daniela Hannana s Liborem Roučkem v Událostech, komentářích

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.