fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Výroční přednáška 2021: Bryan Caplan – Otevřené hranice

0

Do Prahy přijíždí Bryan Caplan, autor knih Otevřené hranice – etika a ekonomie migrace a Mýtus racionálního voliče – proč v demokracii vítězí špatná politika.

Ve čtvrtek 24. března převezme Výroční cenu Liberálního institutu a přednese Výroční přednášku na téma otevřených hranic. Srdečně vás na ni zveme!

Formální část přednášky proběhne od 18:30 a bude trvat přibližně dvě hodiny. Poté bude následovat neformální část diskuse u drobného občerstvení.

Výroční přednáška tentokrát proběhne v krásných prostorách Anglo-American University na Malé Straně.

Výroční přednášku, spjatou s udílením Výroční ceny „za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi“, pořádá Liberální institut od roku 1995. Historicky první laureátem Výroční ceny byl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Gary Becker. V dalších letech Výroční přednášku přednesli také další nobelisté: Milton Friedman, James Buchanan a Vernon Smith.

Účast na Výroční přednášce již přislíbili mj. bývalý premiér České republiky Mirek Topolánek nebo rektor Anglo-American University doc. Jiří Schwarz.

Událost na Facebooku »

Přidat výroční přednášku do Google kalendáře

Přidat výroční přednášku do Apple kalendáře


Bryan Caplan je profesorem ekonomie na Univerzitě George Masona v americké Virginii. Je autorem konceptu ideologického Turingova testu, je ekonomickým blogerem na EconLogu a autorem několika knih na kontroverzní témata.

Mýtus racionálního voliče – zde popisuje čtyři charakteristická kognitivní zkreslení, kterým podléhá elektorát v demokraciích. Důsledkem je suboptimální veřejná politika.

Sobecké důvody, proč mít více dětí – základní tezí této knihy je, že děti jsou menší náklad a přinášejí více radosti, než se (prospektivním) rodičům jeví.

Argumenty proti vzdělávání (The Case Against Education) – název této knihy je ještě provokativnější než kniha samotná. Caplan v ní nehoruje proti vzdělávání, nýbrž „pouze“ proti placení vysokoškolského vzdělání z veřejných rozpočtů. Základní tezí této knihy je, že vzdělání je ze 70 % signalizace a poziční statek, veřejné prostředky zde proto nejsou vynaloženy efektivně.

Otevřené hranice: etika a ekonomie migrace – autorovu předmluvu k českému vydání této knihy si můžete přečíst zde, knihu rovnou zakoupit zde.

Caplan dále připravuje knihy Kdo může za chudobu (Poverty: Who to Blame), o globalizaci, volném obchodu a rozvojové pomoci, a Build, Baby, Build o územním plánování a dalších restrikcích, které brání stavění nových domů.

Ze svých blogových zápisků vydává sérii knih. Zatím vyšla prvních z nich Ekonomie pracovních trhů vs. svět, již Tyler Cowen označil za nejlepší protržní knihu o ekonomii pracovních trhů.

Některé Caplanovy články jsou přeloženy do češtiny mj. zde na webu Liberálního institutu.

Je také autorem FAQ o anarchistických teoriích, v ekonomii se řadí k neoklasické škole a ke škole veřejné volby. Ve svém domě každoročně pořádá CaplaCon deskových her, má manželku Corinu a čtyři děti.

Výroční přednáška se týká jeho knihy o migraci, ale prof. Caplan rád zodpoví otázky na kteroukoliv oblast svého zájmu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.