Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Webinář o Airbnb a ceně bytů v Praze

0

Studenti za svobodu uspořádali další Liberty Webinar, tentokrát s názvem Může Airbnb za všechny naše problémy?. Prezentujícím byl tentokrát Pavel Peterka, který se v Liberálním institutu zabývá především Indexem byrokracie.

Pavel působí v Centru ekonomických a tržních analýz, které k Airbnb vydalo studii Analýza trhu rezidentního bydlení v Praze: Byty zdražuje vysoká poptávka a nízká výstavba, ne digitální platformy (pdf).

Avízo od SfL: „Města hrají v našich životech velmi důležitou úlohu. Počet lidí, kteří se v uplynulých dekádách sestěhovali do měst, anebo jsou na městech ekonomicky závislí, se dramaticky zvýšil. Orientace ekonomiky na sektor služeb bude tento trend nadále zvyšovat. V hlavním městě České republiky se v posledních letech vede živá debata na řadu témat.

Jedním z nejčastěji skloňovaných témat, je cena vlastnického bydlení. Dle měření statistického úřadu došlo mezi lety 2010 a 2019 ke zhruba 77% nárůstu cen rezidenčních nemovitostí v Praze. Průměrná mzda v Praze ve stejném období rostla „pouze“ o 36 %. Došlo tak k výraznému zdražení vlastnického bydlení pro Pražany. Lze tuto skutečnost vysvětlit jednoduchou a populární odpovědí „může za to Airbnb“? Nebo se jedná o komplexní záležitost, kde do výsledku vstupuje hned několik různých faktorů?

Na Liberty Webináři 14. května na toto téma promluví Ing. Pavel Peterka, který je analytikem společnosti Centrum ekonomických a tržních analýz a je zároveň studentem doktorského programu aplikovaná ekonomie na FSE UJEP.“

Webinář:

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.

All search results