Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Webinář o transformaci, 8. lekce: polycentrické vládnutí

0

Webinář najdete na Google Meet pod odkazem: https://meet.google.com/fxc-fzyb-eor Musíte mít povolen přístup svého prohlížeče ke kameře (a to, i když žádnou nemáte), jinak vás Google nepustí do meetingu.


první lekci našeho semináře jsme se seznámili s ekonomickými koncepty volného obchodu a obětované příležitosti. Ve druhé lekci jsme se podívali na to, co trh umí a co neumí. Ve třetí lekci jsme diskutovali o rozdělení a využití znalostí ve společnosti a ve čtvrté jsme probrali problém ekonomické kalkulace v socialistické ekonomice. Pátá lekce nás zavedla k problému společenských nákladů, a jak se s ním vyrovnají různé hospodářské systémy. V šesté lekci už jsme se dostali k praktické politice ekonomické transformace, a v sedmé jsme mluvili přímo s autorem české kupónové privatizace. Záznam posledního webináře najdete na YouTube, stejně jako všechny předchozí.

Příští týden se koná výroční přednáška Liberálního institutu s Davidem Friedmanem (tu si nenechte ujít!), poté je Štědrý den a Silvestr, takže další lekce bude až 7. ledna.

Podkladové texty pro příští lekci 7. 1. 2021 ve 20:00:

Základní literatura

  • Beyond Markets and States: Polycentric Governance of Complex Economic Systems (Elinor Ostrom, 2009) (anglicky) Nobelovská přednáška první ženy, jež získala Nobelovu cenu za ekonomii. Popisuje svůj ekonomický výzkum polycentrického vládnutí.

Doporučená literatura

  • Is the only form of ‘reasonable regulation’ self regulation?: Lessons from Lin Ostrom on regulating the commons and cultivating citizens (Peter Boettke, 2010) (anglicky) (česky)
  • Informal Institutions and Decentralization of Governance (Jiří Nohejl, 2018) (anglicky)

Už bychom měli rozumět argumentům, proč socialistická ekonomika nefunguje, jak ji poškozují špatně definovaná vlastnická práva a nefunkční soudní a parlamentní systém, proč ji poškozuje uzavření mezinárodního obchodu a nemožnost podnikat.

Sérii webinářů zakončíme diskusí o účinném vládnutí, o moci bezmocných a bude-li zájem, podíváme se na transformační příběhy ze světa. Příštím webinářem provede hlavní ekonom Liberálního institutu Jiří Nohejl.

Webinář opět proběhne přes Google Meet, a to 7. 1. 2021 ve 20:00. Odkaz vám pošleme.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.

All search results