fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Zaplaťte lidem 5000 Kč, aby se naočkovali proti koronaviru

0

I když už bude vakcína proti covid-19 schválena jako bezpečná a účinná po rigorózním testování, spousta lidí se i tak možná nebude chtít nechat naočkovat. Někteří si budou myslet, že vakcínu nepotřebují, když se nechají naočkovat ostatní, a někteří mohou podlehnout protiočkovacímu strašení.

To by byl problém pro nás všechny. Vakcíny nebudou 100% účinné, a tak abychom ochránili ty, kteří nemohou být naočkováni, nebo jejichž vakcíny nejsou plně účinné, může dosažení kolektivní imunity vyžadovat proočkování téměř celé populace. Pokud kolektivní imunita v normálních předcovidových časech vyžaduje proočkování 60 % populace, tak vakcína se 70% účinností bude vyžadovat, aby se naočkovat nechalo 85 % země.

Takže navrhujeme, aby přesvědčování zajistily bezcitné prachy, díky kterým se vyhneme násilnější a kontroverznější očkovací povinnosti. Zaplaťme lidem 5000 Kč, aby se imunizovali, a jako bonus přidejme 1000 Kč za kamaráda, kterého přesvědčí, aby tak učinil taktéž. Můžeme tomu říkat: „Natáhni pomocnou ruku.“

Bezpečná vakcína, která bude široce využívána, přinejhorším zmírní symptomy a zkrátí trvání budoucí infekce a přinejlepším zajistí plnou imunitu. To nám pomůže získat kolektivní imunitu pro normální život snadněji, bez masových onemocnění a úmrtí způsobených tím, že bychom dovolili této nemoci volně procházet populací. To také vytvoří obrovské ekonomické výhody, protože mnoho lidí zůstává doma, aby se vyhnuli infekci — a to bez ohledu na to, co jim říká vláda.

Problém je, že podle průzkumů se 16 % lidí naočkovat nechce a dalších 20 % si není úplně jisto. Někteří budou extrémní zastánci očkovacích konspiračních teorií, ale spousta si bude myslet, že se s ohledem na svoje vlastní riziko úmrtí nemusí obtěžovat. Štědrá platba by přesvědčila tyto váhavce, a tím zajistila, že se udržitelná kolektivní imunita stane realitou.

Finanční motivace fungují. Randomizované testy v Austrálii zjistily, že platby zvýšily vakcinaci proti hepatitidě typu B u uživatelů drog. Poskytnutí 45librových (zhruba 1000 Kč) voucherů anglickým dívkám zvýšilo HPV vakcinaci o padesát procent. U amerických studentů, kterým byla nabídnuta 30dolarová motivace, byla více než dvakrát větší pravděpodobnost, že přijdou na očkování proti chřipce. Platba 5000 Kč by nás téměř jistě dovedla k cíli.

To by české daňové poplatníky stálo kolem 50 miliard Kč. Jakožto fiskální konzervativci nenavrhujeme takové opatření lehce. Avšak pandemie nás stojí 50 miliard Kč každý měsíc na ztraceném ekonomickém produktu, takže je náš návrh nákladově efektivní, i kdyby urychlil kolektivní imunitu pouze o jeden měsíc. Vakcinační platba by se mohla ukázat jako nejsilnější dostupný ekonomický stimulus.


Sam Bowman je ředitelem pro politiku hospodářské soutěže v International Centre for Law & Economics, Ryan Bourne je analytikem veřejného porozumění ekonomii v Cato Institutu. Článek původně vyšel pod názvem Pay people £200 to take a Covid vaccine v The Times. Do češtiny přeložil a do českých reálií přepočítal Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

mm

Sam Bowman je ředitelem pro politiku hospodářské soutěže v International Centre for Law & Economics a bývalým výkonným ředitelem Adam Smith Institutu.

Comments are closed.