fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

zdravotnickydenik.cz: „Pilulky po“ patří k základní pomoci obětem znásilnění nejen na Ukrajině

0

Mezinárodní organizace International Planned Parenthood Federation (IPPF) odeslala na Ukrajinu asi 2.880 balení postkoitální antikoncepce a současně se snaží do země dopravit léky, které způsobí interrupci, aniž by byla nezbytně nutná asistence lékaře. Důvodem jsou zprávy o znásilňování žen ze strany ruské armády. Pomoc v podobě dodávek „pilulek po“ zorganizovali také čeští dobrovolníci.

Znásilňování žen bohužel patří k častým válečným strategiím invazních armád, což platí i o ruské přítomnosti na Ukrajině. Proto se neziskové organizace snaží do země rychle dopravit post-koitální antikoncepci, tedy antikoncepční přípravek, jenž lze užít ve lhůtě až pěti dnů po nechráněném styku. „Máte okno pěti dnů, během nichž je „pilulka po“ účinná. Takže pokud jste se staly obětí genderově podmíněného násilí, je důležité, abyste ji mohly užít co nejdříve, protože být těhotná v důsledku znásilnění je neuvěřitelně traumatizující,“ uvedla pro britský zpravodajský portál BBC News Caroline Hickson, která pracuje pro mezinárodní organizaci International Planned Parenthood Federation (IPPF).

Ta již na Ukrajinu dopravila 2.880 balení post-koitální antikoncepce a současně zasílá také léky způsobující interrupci. Humanitární pomoc v podobě několika set balení „pilulek po“ pak v rámci dobrovolnické iniciativy Operace Kyseláč na Ukrajinu doručil také někdejší český záchranář Vít Samek, který organizuje dobrovolnickou pomoc a spustil ve spolupráci s Liberálním institutem finanční sbírku s cílem zajistit postkoitální antikoncepci a nezbytný zdravotnický materiál pro znásilněné ženy a další oběti válečného konfliktu.. Stovky tablet tak již byly dopraveny do Oděsy nebo Charkova. Tyto léky byly speciálně zajištěny ve spolupráci se zdravotnickou skupinou EUC a dalšími dárci, nedošlo tedy k omezení dostupnosti přípravků na českém trhu.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.