Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Že se lidé konečně zajímají o politiku? Ale kdeže…

0

Šílenství kolem prezidentské kampaně již vygradovalo do nevídaných výšin a stále nebere konce. Kdo se nevyjádřil k osobě alespoň jednoho z prezidentských kandidátů, ten jako by nebyl. Uvědomme si ale, že i v čase těchto volebních kampaní se odehrávají skutečná politická rozhodnutí, která ovlivní naše životy opravdově, nikoliv jen tím, kdo 1. ledna přečte novoroční projev nebo se nechá vyfotit na stěny do škol.

Že i vás strhla prezidentská volba, diskutujete, argumentujete, pátráte po informacích, abyste rozhodli, komu „to“ hodit? Odpovězte si na následující otázky:

  • Máte povědomí o tom, kdy proběhne další zasedání zastupitelstva vaší obce/města a co se na něm bude odehrávat? A zjistili jste si, co se probíralo na tom minulém?
  • Víte, o jakých zakázkách v této době rozhodují úřady nebo magistráty v místě vašeho bydliště? Nejsou náhodou předražené? Potřebujete vůbec služby, na které byly vypsány – nehodily by se peníze jinde?
  • Sledujete, jak hlasuje váš volený zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky? A chodí tam vůbec?
  • Znáte jméno vašeho senátora? Schválně, kdy byl naposledy v senátu, o čem hlasoval a jak?
  • Jak hospodařilo s veřejnými penězi v loňském roce vaše město? Utratilo méně, nebo více než v roce předešlém? A využilo peníze efektivně?
  • Nechystají se politici házet další klacky pod nohy živnostníkovi na rohu ulice, ke kterému si chodíte každé ráno pro chleba a housky?
  • Kdy se konečně dostaví slibovaná dálnice, která vám zrychlí dopravu? Proč dálnice uprostřed Alp funguje, zatímco čeští ochranáři se zbraní v ruce hájí každé pole?
  • Vybralo se minulý rok na daních tolik, kolik vláda předpokládala? Je to v souladu se slibem, který vám „vaše“ strana dala před volbami?
  • Jak budou politici řešit rozpočtový deficit v roku 2012? Vydají dluhopisy? A jaký bude úrok, který budete za tento dluh povinni splatit?

Pokud se mezi výše uvedenými otázkami našla alespoň jedna, na kterou neznáte odpověď, měli byste věnovat méně času četbě doporučení od „volímkarlů“ nebo „volímmilošů“, a strávit jej mnohem produktivněji – zjišťovat si informace, které mají skutečnou váhu a reálně určují, jak dobře se v naší zemi bude žít.

Autor: Aleš Rod

Sdílej

O Autorovi

Aleš Rod působí v Centru ekonomických a tržních analýz a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se sdílené ekonomice a ekonomii neřesti.

Comments are closed.

All search results