fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Život v pokroku – předmluva ke knize Pokrok

0

Narodili jsme se před třiceti lety, v létě roku 1987. Zatímco náš svět v komunistickém Východním bloku vypadal takřka stejně jako svět našich rodičů, už za dva roky se všechno změnilo. Nejenom, že se narodila Taylor Swift a začali se vysílat Simpsonovi, ale také padla železná opona a stovkám miliónů lidí tak bylo umožněno zapojit se do světového obchodu, cestovat, číst a demokraticky volit svoje vládce. V Polsku se uskutečnily první svobodné volby a do dvou let je měly všechny země Východního bloku.

V témže roce čínský režim spáchal masakr na náměstí Tiananmen, avšak optimistická revoluce tam již byla v plném proudu. O ni se zasloužil svým málo doceňovaným počinem předseda Mao, protože v roce 1976 zemřel a umožnil tím jedné miliardě lidí nejrychlejší zlepšení životních podmínek, jaké lidstvo pamatuje.

Jak se změnil náš svět za těch třicet let, co tu s vámi jsme?

Můžeme volně cestovat kamkoliv chceme – ceny letenek klesly na zlomek tehdejších cen. Můžeme číst, co chceme – každý obchod s knihami nám doručí až domů jakoukoliv knihu, na kterou si vzpomeneme, a pokud se nám nechce čekat, můžeme ji mít okamžitě v naší elektronické čtečce. Cestování i čtení knih hodně napomáhá také to, že ve škole i mimo školu se kromě ruštiny můžeme učit i anglicky, španělsky nebo koneckonců právě čínsky. Chcete mít fyzický výtisk knihy nebo jiné zboží doma druhý den? To si připlatíte, avšak pravděpodobně vás to nezruinuje. V 80. letech jste si o něčem takovém mohli nechat jenom zdát, pokud jste zrovna náhodou nebyli prezident.

Můžeme volit ve svobodných volbách. A i když se nám nelíbí, které politiky jsme si ve volbách zvolili, můžeme kritizovat jak je, tak samotný demokratický systém. Johan Norberg v této knize ukazuje, že to je právě demokracie, která nás brání před tím nejhorším, co jsou vlády schopné páchat na svém obyvatelstvu. A jak ukázal R. J. Rummel, jen ve 20. století zabily vlády téměř 170 milionů svých vlastních obyvatel. Ne cizích, ale svých vlastních.

Pokrok v technologiích a vyšší příjmy nám umožnily trávit více času s rodinou, na procházkách lesem a pěstovat nejroztodivnější koníčky, o kterých jsme se pravděpodobně dozvěděli někde na YouTube či na 173. kanálu satelitní televize

Hodinu řešit problémy s poskytovatelem vašeho připojení je ale přece tak otravné, to by se za komunistů stát nemohlo! Nemohlo, za komunistů jsme totiž neměli ani ten telefon. Tolik věcí, které nám přijdou tak samozřejmé, před 30 lety neexistovalo. Dokonce ani dnes tak zastaralé technologie, jako jsou SMS zprávy.

Díky tomu, že máme my sami vyšší příjmy, má vyšší příjmy i naše zdravotnictví, které si tak může dovolit investovat do špičkových technologií a vzdělávat doktory na nejprestižnějších univerzitách. Pokud to zkombinujeme s našim lepším stravováním, lepší prevencí a mnohem lepšími bezpečnostními prvky např. v autech, dožíváme se vyššího věku než na konci 80. let. Za chvíli počet mrtvých na silnicích ještě více poklesne a naše děti se nás budou ptát, jak je možné, že jsme auta řídili sami.

Pokrok nezastavíš. Žijeme delší, svobodnější, šťastnější a naplněnější životy než v roce 1987. A i když tomu možná nevěříte, vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude pokračovat. Johan Norberg vám předkládá deset důvodů k optimismu.

Martin Pánek a Dominik Stroukal

22. února 2018
Brusel a Praha

Knihu kupujte v našem e-shopu a nezapomeňte na křest a autogramiádu 28. května v Cevru!

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.