Tragédie v přímém přenosu
„Žádný národ nebyl nikdy zničen obchodem.“ – Benjamin Franklin
Nikdy jsem nebyl svědkem větších dezinformací o zahraničním obchodu a globalizaci než během Trumpova druhého funkčního období. Opakovaně jsem varoval, že prezident Donald Trump je staromódní protekcionista, podobně jako senátoři Reed Smoot a Willis Hawley, kteří prosadili nechvalně známý Smoot-Hawleyho tarif z roku 1930, jenž zhoršil Velkou hospodářskou krizi.
Nazývat Trumpův protiústavní exekutivní příkaz o zavedení 10% plošné daně „dnem osvobození“ je čistá propaganda ve stylu románu 1984. Pochybuji, že tím bude někdo „osvobozen“. Dokonce i domácí výrobci automobilů, oceli a dalších výrobků budou čelit vyšším nákladům, protože velká část vstupních surovin pro americká auta, ocel a další zboží pochází ze zahraničí.
Moderátor Fox News Jesse Watters, který působí jako prezidentův „nosič vody“, prohlásil, že „Den osvobození“ představuje „vyhlášení ekonomické nezávislosti“. Zajímavé je, že v roce 1776 vydal Adam Smith knihu Bohatství národů, která byla první skutečnou deklarací ekonomické nezávislosti (napsanou těsně předtím, než Thomas Jefferson sepsal Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických). V této knize otec moderní ekonomie přesvědčivě argumentoval proti protekcionismu a ve prospěch volného obchodu. Jeho kniha byla skutečně osvobozující, nikoli Trumpovo masivní zvýšení daní. A řekněme si to jasně: Trumpova cla nejsou ničím jiným než zvýšením daní, které zaplatí američtí výrobci a spotřebitelé, nikoliv cizinci.
Jason Furman, ekonom z Harvardu a bývalý předseda Rady ekonomických poradců, to shrnul přesně: „Začněte s tím, že dovoz je dobrý, ne špatný. Nabízejí spotřebitelům větší výběr, například avokáda z Mexika, nižší levnější automobily z Jižní Koreje nebo produkty vyšší kvality, jako je třeba šampaňské z Francie. Americké společnosti jsou schopny nabízet lepší výrobky za nižší ceny a být globálně konkurenceschopné, protože používají dováženou ocel, automobilové díly a kvalitní stroje. Navíc nám dovoz umožňuje věnovat se produkci s vyšší přidanou hodnotou a pracovním místům s vyššími mzdami, například v oblasti letectví nebo vývoje softwaru.“
Dalším důležitým faktorem, který v debatě o obchodní válce chybí, je skutečnost, že americká auta dopadům vyšších cel neuniknou. Důvod? Americká auta jsou složena zhruba ze 30 000 součástek – a 40 % z nich pochází ze zahraničí! Globální dodavatelský řetězec zkrátka hraje významnou roli v celé americké výrobě. Přidává se i Wall Street, odkud zní jasný signál, že ekonomika bude touto uměle vyráběnou krizí trpět. Za sebe to nazývám jako Trumpův katastrofický plán na zvyšování daní.
Od chvíle, kdy Trump začal zleva i zprava zavádět cla, ztratil akciový trh již více než 3 biliony dolarů. Recese a medvědí trh jsou stále pravděpodobnější – tomu všemu se dalo předejít, kdyby prezident rozuměl základům ekonomie a zákonu komparativních výhod, což se vyučuje na vysokých školách. Zdá se, že Donald Trump musel výuku ekonomie na vysoké škole zaspat, když i profesor Jeremy Siegel, který na Trumpově alma mater vyučuje již řadu let, označil Trumpovu obchodní válku za naprosté šílenství.
Pokud existuje oblast, na které se naprostá většina ekonomů shodne, pak je to podpora volného obchodu a globalizace. Pokud je prezidentovým záměrem nakonec snížit cla a další překážky obchodu všech zemí, jsem pro. Zatím to však vypadá, že jsme svědky pravého opaku.
Americká ústava je v ohrožení
Ano, demokracie Spojených států je v ohrožení. Žijeme v nebezpečné době, kdy jeden jediný člověk – prezident Spojených států – činí zásadní politická rozhodnutí bez souhlasu Kongresu nebo veřejnosti. Je to neamerické a upřímně řečeno protiústavní. Článek I, oddíl 8 ústavy svěřuje Kongresu, nikoliv prezidentovi, pravomoc zavádět cla, tarify a kvóty. Jedinou výjimkou je nouzová situace – válečný stav. Trump vážnost situace pouze předstírá, jelikož obchod není stavem nouze, zejména ne obchod s našimi spojenci.
Samozvaný král Spojených států si dokonce uvažoval o nahrazení daně z příjmu dovozními cly, jak tomu bylo na počátku republiky. Steve Forbes má namísto toho lepší nápad: jednoduchou rovnou daň z příjmu, kterou lze by bylo snadné vyplnit na jednom listu papíru. Je tragické, že prezident věnuje tolik času a energie svému zvyšování daní, zatímco by se měl soustředit na rozšíření daňových úlev pro americké občany.