fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Centrální bankéři objevují rakouskou teorii cyklu

0

Týdeník The Economist ve svém čísle  z 6.-12. května přinesl článek „The weeds of destruction“ s podtitulem „Centrální banky by se měly zabývat nejen inflací“, ve kterém odkazuje na novou studii hlavního ekonoma Bank for International Settlements Williama Whitea „Is Price Stability Enough?“ (dostupnou na http://www.bis.org/publ/work205.htm), ve které se argumentuje, že i „nízká inflace“ může vyvolat „klasický rakouský hospodářský cyklus“. Například dnešní tempo globalizace a zvyšování produktivity kvůli konkurenci Číny a zemí jihovýchodní Asie by mělo vést – obdobně jako tomu typicky bylo v 19. století – k poklesu cen. Centrální banky ale záměrně produkují a dokonce i systematicky cílují pozitivní nárůst cen. Vyvolávají tedy monetární šoky, které s sebou nesou zkázonosné důsledky. Ty jsou však minimálně v očích veřejnosti zamlžovány mylnými argumenty, že centrální banky musí bojovat proti zkázonosné deflaci. White proto argumentuje, že by centrální banky neměly vidět svět pouze skrze keynesovské agregátní modely, ale vrátit se alespoň částečně zpět k mikroekonomickému porozumění problémům hospodářského cyklu z pozic rakouské školy.

Článek z The Economist je dostupný na blogu Petera Boettkeho v jeho novém příspěvku na stejné téma: Dusting off the old books  

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.