fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Den daňové svobody – vznikne asociace daňových poplatníků?

0

V České republice existuje řada svazů, spolků, asociací, které se zabývají různými činnostmi občanů. Tu se je snaží chránit, tu se jim snaží pomáhat v boji prosti byrokracii, jinde pracují na bázi lobbistických skupin a chrání pouze určité profesní skupiny. Dle mých informací zatím v České republice nevznikla žádná instituce, která by ochraňovala všechny daňové poplatníky, tedy nás všechny. Každý občan totiž něco spotřebovává a pokud zrovna toto zboží či služby nekrade, tak platí přinejmenším daň z přidané hodnoty a mnohdy i spotřební daně. Proto si myslím, že je na místě, aby co nejdříve takové sdružení, spolek, asociace či unie na ochranu daňových poplatníků vznikla a aby se za občana začala brát v boji proti daňovému teroru státu. Důležité je to zvláště v období, kdy se začíná projednávat možnost zvýšení spotřebních daní, např. u benzínu a jiných paliv na úroveň Evropské unie a dá se očekávat, že tento tlak bude i u jiného zboží. Zvyšování daňového břemene občanů je nemístné, zvláště když nevyužíváme ještě “výhod členství v Evropské unii”, a kdy naše průměrné platy jsou na hony vzdálené průměrné úrovni platů v členských zemích EU.

Stát tak chce využít situace a vytahuje z kapes občanů zbytečně mnoho peněz.

Svůj postoj k daňovému zatížení neměl prostý občan zatím možnost nikde projevit. Až nyní se připravuje zajímavá a dalo by se říci happeningová akce a to je Den daňové svobody. Je to první den v roce, kdy začínáme pracovat pro sebe. Letos je to až 6. června. Celé předchozí období jsme pracovali na uhrazení všech možných a nemožných daní a dávek. Metod výpočtu je více. My jsme zvolili metodu, kdy započítáváme tzv. souhrnné daňové zatížení, tj. včetně zákonného pojištění a to pro letošní rok činí zhruba 43 % hrubého domácího produktu a porovnáváme ho s jeho celkovou výší. V jiných zemích, kde je nižší daňové zatížení se Den daňové svobody slaví už koncem dubna či v květnu.

Dovoluji si Vás pozvat jménem Liberálního institutu na happening, který se uskuteční v úterý 6. 6. v 6 hodin večer, měl by trvat 66 minut a jeho průběh bude na Staroměstském náměstí. Programem bude provázet Bára Štěpánová, k dobré náladě bude hrát skupina Těžkej Pokondr. Na setkání se můžete více dozvědět o možnosti založit sdružení občanů, které by se zabývalo hlouběji daňovým zatížením nás všech. Upozorňuji, že akce není pořádána s podporou žádné politické strany.

Pro znalce našeho daňového zatížení musím poznamenat, že je možný i jiný propočet. Pokud bychom vztahovali daňové zatížení pouze ke spotřebě občanů, tzn. ke spotřebě domácností, tak by se ukázalo, že bychom Den daňové svobody slavili někdy na podzim, možná koncem září či začátkem října. Tak vysoké daňové zatížení spotřeby existuje v naší ekonomice. Chceme ukázat občanům, že prosperující ekonomika by měla mít nižší daňové zatížení, tak jak je tomu třeba ve Spojených státech.

Dnes si Vás dovolím pozvat ještě na jednu akci, která proběhne před Dnem daňové svobody a která je taktéž neopakovatelná. Troufám si tvrdit, že v Praze v letošním roce již něco podobného nezažijete. Jedná se o největší atletický mítink v České republice IPB Memoriál Josefa Odložila v pondělí 5. 6. Hlavní program začíná od 18.20 hod. a proběhne na Strahovském stadionu. Budete moci shlédnout největší esa světové atletiky včetně našich olympijských vítězů, mistrů světa Jana Železného, Lídu Formanovou a spoustu dalších světových atletických hvězd. Takže v pondělí Vás zveme na Strahov, kde vstupné je zdarma a navíc vstupenky jsou slosovatelné o hodnotné věcné ceny a budou distribuovány právě prostřednictvím Metra v pondělním vydání. Pivo se bude čepovat taktéž zdarma. V úterý přijďte na happeningovou oslavu Dne daňové svobody na Staroměstské náměstí v 6 večer.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.