fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Jak se pan Paroubek přece jenom mýlil, aneb i státní dluh se splácí

0

Jistě jste všichni zaznamenali, jak kdysi pan Paroubek v jakési televizní debatě prohlásil, že státní dluh se běžně nesplácí. Ne že bych si snad myslel, že by se státní dluh neměl splácet, ale bereme-li tento výrok jako čistě deskriptivní, pak s ním nelze než souhlasit. Ovšem jak jsem zjistil při shromažďování a přípravě nových dat pro projekt cenastatu.cz, není to tak docela pravda.

On se totiž státní dluh samozřejmě neustále splácí, neboť je tvořen časově omezenými finančními nástroji – v největší míře středně- až dlouhodobými dluhopisy. Nikdy jsem ale nezamýšlel nad přesným mechanismem, dokud jsem nepadl na dokument Odboru řízení státního dluhu a finančního majetku Ministerstva financí s názvem Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2008 (pdf). V roce 2008 se stát chystá splatit státní dluh v hodnotě 84,5 miliard korun a zpětně odkoupit státní dluhopisy za dalších 10 miliard. A teď kontrolní otázka, soudru… ehm, milí čtenáři: kde stát vezme těchto 94,5 mld. Kč? Mnozí již jistě pochopili, kam touto otázkou mířím, a proto pro ně odpověď nebude až tak šokující. Stát si je – chvíle napětí – půjčí!

Pokud jste až doteď nad otázkou dluhů a půjčování nepřemýšleli, pak jste si možná (jako já) mysleli, že si stát každý rok půjčí prostředky ve výši přibližně odpovídající plánovanému deficitu. Skutečnost je však taková, že v tomto roce si stát půjčí nejen 70,8 mld. na pokrytí plánovaného schodku, ale i 90,5 mld. na splacení části dluhu, 10 mld. na tvorbu jakési rezervy na účtu důchodového pojištění a 5 mld. na tvorbu rezervy financování. Část (0,6 mld.) potřeby vlády na financování bude pokryta snížením stavu na účtech státních finančních aktiv (stát zřejmě prodá nějaké akcie nebo obligace). Suma sumárum dosáhne letos tzv. hrubá výpůjční potřeba vlády 179,7 miliard korun. Pěkná částka, že?

A závěrem ještě pár čísel. Koncem roku 2008 je očekávaná výše státního dluhu 990,1 mld. Kč (95 375 Kč na každého obyvatele ČR). Očekávaná výše dluhu vládního sektoru (státní dluh + dluhy mimorozpočtových fondů, místních rozpočtů, atd.) je 1095,2 mld. (105 499 Kč na obyvatele). Hrubé náklady státního dluhu na tento rok by pak měly dosáhnout 46,9 mld. To je 4 518 korun na každého, včetně nemluvňat. Škoda jich, mohla by za ně být pěkná skříňka, konferenční stolek, prima mobil, nebo super kolo.

P.S. Máte-li chuť na další čísla související s chodem státu, určitě si do svých internetových záložek přidejte již zmíněnou adresu cenastatu.cz, kde se v nejbližších dnech objeví nejen shrnutí roku 2006 (čekáme jen na nějakou paní z ministerstva, která nám slíbila jednu tabulku a stále nic, v práci není, telefon nikdo nebere…), ale i odhady na roky 2007 a 2008.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.