fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Keynes vs. Hayek: Rapovaná lekce ekonomie

0

Americký novinář a esejista H. L. Mencken napsal, že pro každý komplexní problém existuje řešení, které je jednoduché, elegantní a chybné. Takovým řešením je protikrizová taktika, kterou dnes vidíme především na druhém břehu Atlantiku, kde – alespoň co se federální vlády týče – jsou už opět všichni keynesiánci. Snaha ekonomů rakouské školy vysvětlit standardními prostředky, že myšlenka vyutrácet se z krize je nesmyslná, se zdá být neúčinná a do jisté míry i marná. I proto přišel Russ Roberts s novým originálním způsobem, jak své poselství světu sdělit.

Russ Roberts, americký ekonom z George Mason University, spojil své síly s producentem a ekonomem-samoukem Johnem Papolou a dali dohromady poučné video, které v krátkosti a názorně shrnuje keynesiánský a rakouský přístup k ekonomii hospodářských cyklů. Ve filmu nazvaném „Fear the Boom and Bust“ přicházejí J. M. Keynes a F. A. Hayek z minulosti (či ze záhrobí?), aby se zúčastnili ekonomického summitu na téma hospodářských cyklů. V předvečer konference se vypraví na večírek, kde si vzájemně sdělí podstatu svých teorií. Prostřednictvím rapu…

We’ve been going back and forth for a century
[Keynes] I want to steer markets,
[Hayek] I want them set free
There’s a boom and bust cycle and good reason to fear it
[Hayek] Blame low interest rates.
[Keynes] No… it’s the animal spirits

Zatímco Keynes rapuje o nutnosti stimulovat agregátní poptávku, Freddie H. jej nabádá, aby se zaměřil na to, co je příčinou recese; zkrátka skoro doslovný záznam jejich disputace ze 30. a 40. let. Kromě vtipného podání obou ekonomických teorií doplňují humornost videa takové detaily, jako je Keynesova „Obecná teorie“ namísto obligátní hotelové bible, dvojice zlotřilých barmanů Tim a Ben, či neslavný, avšak zcela očekávaný konec Keynesova alkoholového boomu.

Dílo je to tedy nejen poučné, ale především zábavné, a má tak potenciál zaujmout obecenstvo, které se dosud ekonomii – nejen té rakouské – vyhýbalo jako čert kříži. To dosvědčuje i návštěvnost videa na serveru YouTube, kde jej za pět dní vidělo již takřka dvě stě osmdesát tisíc lidí, tedy zřejmě nesrovnatelně více, než kolik jich za stejnou dobu navštíví všechny rakouské blogy dohromady. Není známo, zda filmeček již viděli prezident Obama a jeho spolupracovníci, ale určitě byste se připravili o zajímavý zážitek, kdybyste jej zde neshlédli vy.

Mimochodem, není náhodou, že jedním z autorů je právě Russ Roberts. Ti z vás, kdo již četli jeho Obchodem k bohatství (k dispozici na našich stránkách volně ke stažení), již vědí, že má jedinečný talent jednoduše vyložit i složité ekonomické problémy. Pokud jste knihu ještě nečetli a máte zájem dozvědět se formou poutavého příběhu o výhodnosti mezinárodního obchodu, pak vzhůru na ni! Tentokrát na vás nečeká Freddie H., ale Ricardo. David Ricardo. With an R.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.