fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Mafiáni

0

Řečeno ústy předbývalého předsedy vlády (M. Z.), stal se naším současným premiérem mafián. Iluze o jeho způsobech si nedělají ani jeho „přátelé“ z vlastní strany. Vylepšit image se mu budou snažit tři tzv. „nestraničtí“ ministři. Otázkou však je k čemu dva z nich budou bez konkrétních ministerstev připuštěni a jaké budou mít kompetence.

Co čeká tuto vládu? Prosím, teď nečekejte výpočet toho co by vláda, která by chtěla spravovat věci veřejné ve prospěch svých občanů měla udělat. O tom jsem psal již zhruba před měsícem.

Přinejmenším jedna politická strana se již budoucí vlády nezúčastní (netvrdím, že někteří z jejích členů by nemohli „kočovat“ mezi tzv. nezávislé či do jiné politické strany). Socialisté za jistých okolností mohou dát dohromady budoucí koalici s komunisty a KDU-ČSL je schopná vládnout kdykoliv a s kdekým. Následujících pár řádek bude spíše o tom, co budou občany placení představitelé státu dělat a co navíc s největší pravděpodobností zůstane před občany ukryto. Co bude chtít vláda dodělat? Doprivatizovat a předně musí být dokončena a dolegalizována loupež (nepřátelské převzetí s přímou asistencí státu), která se týkala IPB a na které se mnozí současní ministři podíleli. Už i některým policistům zabývajícím se touto kauzou konečně dochází, že stíhají vlastně oběti této kauzy, zatímco ti, kteří stáli v pozadí a v jejichž prospěch celá akce proběhla si spokojeně mnou ruce ve vysokých státních či na státu závislých hospodářských funkcích (někteří byli vysláni reprezentovat ČR i do zahraničí). Tito lidé z pozic ovládajících státní moc také vytvořili politickou objednávku a „politicky“ dozírají na správný (v realitě ovšem nesprávný) směr vyšetřování. A tak ti, kteří zapříčinili, že mimo jiné ztráta ČKA, a potažmo následně vytvářený deficit veřejných financí se zvyšuje každoročně o desítky miliard plynoucích z této transakce, se paradoxně mohou zatím cítit beztrestně. Přisluhovačů se ve státním establishmentu najde v naší historii vždy dost a vytváření atmosféry strachu je tou nejlepší pohonnou látkou k hledání falešných obviněných.

Dalším cílem této vlády je „správně – podle svého“ přerozdělovat peníze, ať už ze státního rozpočtu či rozpočtu EU. Proto byl tak tvrdý boj o tzv. MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj). MMR se stalo nejčastěji znějící zkratkou při rozdělování vládních korýtek. Ministerstva se nerozdělovala podle odbornosti představitelů jednotlivých politických stran či jejich „expertů“, ale podle míry přerozdělování. Mimochodem, ne nadarmo jsme z EU kritizováni za způsob jakým se finance rozdělují, a ne nadarmo se jedná o pozastavení čerpání z různých fondů plynoucích z EU.

A co bylo tak kouzelného na MMR? No přeci to, že do roku 2006 (tedy do konce, kdy vyprší mandát této „mafiánské“ koalici – viz slova „přítele“ ze sociální demokracie, ne tedy mého M. Z.) se má přerozdělovat prostřednictvím tohoto ministerstva v operačním programu lidských zdrojů a v regionálním operačním programu přes 774 milionů EUR, což představuje téměř  25 miliard korun. K tomu můžeme připočítat ještě 240 milionů EUR plynoucích Ministerstvu zemědělství, jakožto garantu za přerozdělování těchto prostředků, a 261 milionů EUR u Ministerstva průmyslu a obchodu. Což je dalších víc jak 15 miliard korun. KDU-ČSL tak zůstane necelá pětina přerozdělovacích mechanismů prostřednictvím Ministerstva životního prostředí a na Unionisty nějaké drobné na jimi spravovaných ministerstvech, což zhruba odpovídá současnému, téměř nulovému, podílu na hlasech voličů. Z tohoto pohledu je zřejmé, že Unie svobody (ó jak honosný název pro ty, co zaprodali svůj program za pár korýtek pro několik svých představitelů) vyklidila pozice. Přišla o možnost ovlivňovat toky peněz a nezachránila ani svých možná posledních pár set členů, které zaměstnávala na MMR a kterým nový ministr slibuje padáka. Leda, že by nastoupili jako profesionálové do armády či oblékli taláry.

Mafiánské praktiky budou převažovat i v budoucnosti. Asi by to chtělo změnu volebního systému. O tom někdy příště.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.