fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

odpovědi na otázky

0

1. Vláda se chlubí meziročním růstem HDP o 4,1 procenta. Co tento růst přinese obecně lidem v ČR?Mám vážné obavy, že nic moc. Jejich životní úroveň se zvyšuje jen velmi pomalu, navíc jen některým sociálním skupinám. Výrazněji lépe se mají jen představitelé „vládní nomenklatury“ a jejich „klienti“. Růst je z velké části způsoben a financován rekordními deficity veřejných rozpočtů a zvyšujícím se zadlužováním domácností (velmi rychle rostou spotřebitelské úvěry).

2. Dá se čekat, že se s vyšším růstem HDP sníží rekordní nezaměstnanost?Nedá a také se tak neděje. Růst HDP není postaven na zdravých ekonomických základech. Trh práce je rigidní, je přeregulován a není schopen vytvářet nové pracovní příležitosti.

3. Jak vysoký by měl být HDP, aby se česká republika dostala a její občané dostali na úroveň západní Evropy? (vezměme třeba Holandsko či Belgii…)Tempo růstu HDP by musel být dvoj až trojnásobné než je tempo růstu HDP v těchto zemích. Růst HDP by nesměl být postaven na deficitech a dluzích veřejných rozpočtů. A stejně by dohánění těchto zemí trvalo 15 – 25 let.

4. Která ze zemí bývalého komunistického bloku je na tom nyní ekonomicky nejlépe? Co tato země dělá lépe než my?Estonsko, Slovinsko. Lépe dělají téměř vše. Razancí změn je na tom lépe i Slovensko, pokud tam nedojde k politickému zemětřesení a následnému zvrácení reforem, budou nám brzo dýchat na záda.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.