fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Ruská ropa už neteče, avšak benzín teče stále

0

Ropa z východu neteče, konkrétně se dostavují výpadky v dodávceropy z ropovodu Družba, kterým proudí do několika rafinerií v ČR ropaz Ruska. Tato strategická surovina, respektive její nedostatek, by mohlnarušit fungování české ekonomiky. Je to však opravdu tak?

Předně je nutné zmínit, že na dodávky ropy se týkajíněkolika společností, které mají rafinerie v Pardubicích, Kralupech nadVltavou a Litvínově. Avšak kromě ropovodu Družba je zajištěna dodávka ropyropovodem IKL z Německa. Z každého ropovodu vytéká ropa jiné kvalitya není možné zpracovávat ropu z IKL v pardubických rafinériích. Poměrdodávek je 66% ku 33% ve prospěch ruské ropy. Otázkou však je, co se stane ažropa z Ruska nepoteče vůbec. Bude ekonomika bez ropy? Zcela bez ropy jistěnebude. A co lépe, ropné produkty, které vyrábějí rafinerie v ČR umívyrobit jiné rafinerie jinde, v jiných zemích.

To, co člověka laika napadne první, je chybějící palivo do vozidel.V tomto případě nejsou obavy na místě. Když nebudou dodávky paliv z českýchrafinerií nebude problém dohodnout se na dodávkách z jiných rafinerií.Benzin a nafta jsou všude stejné a rakouský benzín či německá nafta jistě budeplnit nádrže stejně spolehlivě jako české produkty. Člověka napadá otázka, pročby měly zahraniční rafinerie dodávat do českých pump? A proč by to dělat neměly?Jednak se jim zvýší prodej a jednak prokáží, že dovedou uspokojit poptávkumotoristů. To jsou pro každého obchodníka silné motivy. Výpadkem určitýchdodávek paliv v podstatě vzniká díra na trhu. Existuje poptávka amomentálně není dostatečná nabídka surovin. Zvýšit svůj prodej a přesvědčitzákazníka, aby odebíral právě ode mne je tak silný obchodní motiv, že topřiláká výrobce z okolních zemí. Navíc, spousta benzínových pump jepůvodem ze zahraničí, a tak není problém pro mateřské společnosti poslatněkolik více cisteren o pár kilometrů dále.

Volný obchod a touha obchodníků prodat způsobí tu příjemnouvěc, že zákazník výpadek ropy z ropovodu Družba nepozná. Jediný, kdo budemít potíže jsou české rafinerie, které zpracovávají ruskou ropu. A to jsousoukromé společnosti, které si samy řídí své obchodní vztahy a je jen na nich,jak na tuto výzvu zareagují.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.