fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Amazing Grace, jak krásný příběh

0

Amazing Grace je nádherná píseň, ale nikdy jsem se u ní necítil úplně komfortně. Nelíbil se mi verš „zachránila ubožáka jako jsem já“. Nemyslím si, že jsem ubožák (v orig. wretch). Ani většina mých přátel nejsou.
Ale když jsem se dozvěděl, jaký příběh za ní stojí (s malou pomocí svých přátel z Mackinac Centra), zalíbila se mi více: John Newton, který Amazing Grace napsal, opravdu byl ubožák. Nový film teď tento příběh přinese miliónům lidí.
John Newton byl obchodník s otroky a podle vlastní výpovědi nevěřící. Byl konvertován na křesťana, avšak pokračoval v obchodování s otroky. Nakonec se ale tohoto ohavného života zřekl a stal se evangelickým knězem v anglikánské církvi a abolicionistou. „Byl jsem slepý, teď už vidím,“ skutečně.
Mezi lidmi, kteří slyšeli jeho kázání, byl mladý poslanec William Wilberforce, který tím byl povzbuzen, aby vedl dlouhou kampaň za zrušení otroctví – od svého prvního parlamentního projevu v roce 1789 do konečného přijetí Abolition Actu měsíc poté, co zemřel v roce 1833.
Je to jeden z nejvelkolepějších příběhů dějin. A teď je předmětem strhujícího nového filmu (česky jako Nezlomná vůle). Viděl jsem zatím pouze trailer, ale z produkčního hlediska je očividně dobrý a říká se, že ten film je skvělý. Režíroval ho Michael Apted. Ioan Gruffudd (nejvíce známý jako Horatio Hornblower) hraje Wilberforce. Premiéra William Pitta mladšího ztvárnil Benedict Cumberbatch.
Příběh Newtona, Wilberforce, zrušení otroctví a Úžasné boží milosti (Amazing Grace) je velmi populární mezi evangelickými křesťany. Je to nezpochybnitelný krok vpřed pro lidskou svobodu a důstojnost, ve které evangelíci hráli hlavní role. A proto tento film produkuje Bristol Bay Productions (vlastněná Philipem Anschutzem, miliardářským konzervativcem), která taktéž produkovala Raye. Anschutz vlastní ještě další filmovou společnost, která produkovala Letopisy Narnie.
Pokud boží úžasná milost přiměla Johna Newtona, aby se vzdal obchodu s otroky, pak kdo by mohl něco namítat? Ale nemusíte být křesťan, abyste ocenili dobře vyrobený film o tomto velkém vítězství svobody.
A pro ty z nás, kteří na vinicích[1] rok za rokem bojují a snaží se zabezpečit dobrodiní svobody sobě i svému potomstvu, připomíná tento příběh, že lidstvo učinilo obrovský pokrok ke svobodě a že každá bitva za svobodu může být dlouhá a zdánlivě marná, ale náš cíl stojí za vynaložený čas, peníze a námahu.
Kdysi mě vyzval jeden ekonom chicagské školy, který si myslí, že všechno se dá změřit, abych jmenoval nejdůležitější libertariánský úspěch historie. Řekl jsem, že to bylo zrušení otroctví. OK, řekni další, odpověděl. „Přivedli jsme moc pod vládu práva,“ navrhl jsem. Chtěl vědět, jak bychom to měřili. Avšak i bez šuplery vidíme důležitost tohoto úspěchu. Taktéž můžeme vidět, že ani jedno z těchto vítězství ještě není konečné.
Ať nás Amazing Grace povzbudí k práci, jakkoliv dlouho si bude vyžadovat, k osvobození mužů a žen od svévolné vlády ostatních a k omezení moci řetězy práva.
 
 

Sdílej

O Autorovi

mm

David Boaz je výkonným viceprezidentem Cato Institutu, autorem knihy Liberalismus v teorii a politice a autorem hesla "libertarianismus" v Encyclopaedii Britannice.

Comments are closed.