fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Barbie ukazuje, proč potřebujeme volný obchod

0

Film Barbie začíná svůj příběh poselstvím: „Ráj je v izolaci.“ Brzy je však jasné, že uzavřená země představuje problémy, které lze vyřešit pouze otevřením se světu.

Totéž platí i pro ekonomiky reálného světa. Američtí politici se však nerozumně hlásí k izolacionismu s protekcionismem poháněným onshoringem globálních dodavatelských řetězců tím, že prosazují radikální návrhy, jako je plošné procentní clo. Hračky jako panenky Barbie však ukazují, proč je to špatně.

Společnost Mattel je jedním z největších výrobců hraček na světě a tahounem za značkou Barbie. Tato společnost je zářným příkladem toho, jak otevřený obchod a globální dodavatelské řetězce prospívají americkým pracovníkům, spotřebitelům a ekonomice v širším slova smyslu.

Zatímco samotná Barbie se vyrábí v Číně a Indonésii, její domov Vila snů (Dreamhouse), se vyrábí v Mexiku. Výroba panenky Barbie v Asii je ideální, protože výroba je složitá a vyžaduje pečlivou ruční práci, která je v tomto regionu dobře zavedená. Kromě toho je panenka díky předvídatelné poptávce, malým rozměrům a nízké hmotnosti snadno a levně přepravována ve velkém.

Panenky Barbie jsou také osvobozeny od amerických cel, což zajišťuje, že jsou tyto ekonomické základy stabilní a že američtí spotřebitelé z toho mají zisk. Díky nižším cenám panenek a výraznému nárůstu příjmů v USA mohou pracující matky svým dětem koupit až čtyřikrát více barbín než v roce 1959.

Na druhou stranu je Vila snů třípatrová a těžká (více než šedesátkrát těžší než jedna panenka). Poptávka po skromném příbytku panenky Barbie je nestálá, ale obvykle vrcholí kolem Vánoc.

Díky těmto faktorům je pro výrobu tohoto doplňku ideální Mexiko, kde společnost Mattel nedávno sloučila své severoamerické provozy do své dosud největší továrny. Výroba Vily snů v Mexiku umožňuje společnosti Mattel ušetřit náklady spojené s dopravou. Společnost může plánovat logistiku relativně pozdě v předvánočním období, což jí poskytuje více času na zjištění poptávky. Blízkost navíc znamená, že může do 48 hodin odeslat zboží velkým americkým maloobchodníkům.

Takto krátké lhůty by nebyly možné bez Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA, nyní Dohoda USA–Mexiko–Kanada), která zjednodušila celní postupy, takže kamiony mohou plynule přejíždět mezi Spojenými státy a Mexikem.

Nicméně i po uzavření dohody o volném obchodu s USA existují rizika spojená s výrobou v Mexiku. Například infrastruktura není tak spolehlivá jako v jiných zemích. Dodávky elektřiny a vody v Mexiku mohou být nepravidelné a nemusí být schopny udržet krok s novou poptávkou. Vzhledem k tomu, že stále více společností přesouvá výrobu do Mexika, může dojít k přetížení infrastruktury, zejména proto, že současná mexická vláda se stále více angažuje v oblasti elektroenergetiky.

Role státu by mohla ohrozit modernizaci odvětví, bránit zlepšení účinnosti a schopnosti zvýšit výrobu elektřiny, aby se uspokojila zvýšená poptávka. Bez spolehlivých dodávek elektřiny se pravděpodobně zvýší náklady výrobců, což ohrozí příležitosti pro nové investice v Mexiku. Výroba Barbie tak přinejmenším prozatím zůstává v Asii.

Toto uspořádání je dokonalým příkladem toho, co obnáší „výroba“ v 21. století, navzdory běžnému mylnému vnímání a politické rétorice. K výrobě čehokoli je zapotřebí předvýrobní design a inovace, stejně jako povýrobní prodej, marketing a distribuce, aby se skutečně vyrobené nebo transformované zboží prodalo.

Tyto různé aspekty výrobního procesu se obvykle odehrávají na různých místech současně, ať už v různých městech, státech nebo zemích. Některé části výrobního procesu společnosti Mattel jsou skutečně „offshorovány“, ale nejinovativnější a nejúspěšnější americké společnosti – stejně jako Mattel – pracují nadnárodně, aby doplnily, nikoli nahradily americké pracovníky a operace. Společnost Mattel má ve Spojených státech důležitou a významnou přítomnost a zaměstnává především Američany – asi 14 % svých zaměstnanců – na pracovních místech s nejvyšší přidanou hodnotou v oblasti designu, marketingu, prodeje a financí. Obecně však nadnárodní firmy zaměstnávají miliony pracovníků, z nichž více než polovina je zaměstnána ve Spojených státech.

Stejně jako jedna věc – pláž nebo koně – neurčuje úspěch Kena, počet pracovních míst v americké „výrobě“ neurčuje úspěch Spojených států. Politici by si měli dávat pozor, aby neměnili rozmanitost činností amerických podniků, která je zodpovědná za vznik a udržení nejbarbiestičtějších společností světa.


Článek poprvé vyšel pod názvem Barbie Makes the Case for Free Trade na webu RealClearPolicy. Přeložil Martin Pánek a DeepL.

Sdílej

O Autorovi

mm

Gabriella Beaumont-Smith je analytičkou obchodní politiky v Cato Institutu. Její výzkum se zaměřuje na ekonomiku obchodní politiky USA. Dříve byla vedoucí analytičkou v oblasti obchodu a makroekonomie v Heritage Foundation, kde vyvíjela obchodní modely pro analýzu stávajících obchodních politik, jako jsou například cla.

Comments are closed.