fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

ČEZ zprivatizovat a podpořit jádro, říká studie

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 21. listopadu 2023

Česká republika by měla pokračovat v nastoleném trendu podpory jaderné energetiky. Naopak aktivní podpora solární a větrné energie by měla být opuštěna, vyplývá ze studie Založeno na faktech, kterou dnes vydává Liberální institut. Studie zaměřená na českou energetiku dochází také k závěru, že intervence na trhu, jako je například uvalení daně z neočekávaných zisků nebo jednostranná snaha o snížení nutného počtu hlasů pro vytlačování minoritních akcionářů, by měly být omezeny na naprosté minimum. „Krátkodobé zisky z těchto a podobných zásahů ani zdaleka nevyváží ztrátu důvěry v podnikatelské prostředí ze strany investorů,“ vysvětluje autor studie a analytik Liberálního institutu Jan Šincl.  

Liberální institut dnes vydal první část čtyřdílné studie Založeno na faktech zaměřenou na energetiku. Další části budou postupně vydány v příštích týdnech a budou se věnovat oblastem zemědělství, vzdělávání a regulace životního stylu. „Po analýze problémů v jednotlivých odvětvích předkládáme příklady a inspirace ze zahraničí a z vědecké literatury, které by mohly při jejich řešení dlouhodobě pomoci české společnosti a ekonomice,“ říká Jan Šincl. „Studie o energetice předkládá několik doporučení, která by energetice pomohla nejen k větší soběstačnosti, ale i k zachování kredibility v očích investorů. Stát by měl po britském vzoru fungovat pouze jako regulátor, nikoliv jako akcionář největšího dodavatele energií,“ uzavírá.

Studie Založeno na faktech je jednou ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Švédsku). Studii pro celou EU připravil v Bruselu sídlící think-tank Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje.

„Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou dnes zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od září do listopadu letošního roku,“ dodává Martin Pánek, ředitel institutu.

Celá studie (10 stran) je k přečtení ZDE


Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank založený již v roce 1989.

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu
martin.panek@libinst.cz,
 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.